Sjellja e neveritshme e kroatëve në Zagreb, indiani i fyer për shkak të racës: Shkoni në shtëpi, Evropa nuk është për ju

Një video e një burri që i afrohet një të huaji në qendër të Zagrebit dhe e ofendon atë në mënyrë racore është bërë e njohur në rrjetet sociale. Sjellja e tij u dënua nga shumë njerëz dhe tashmë ka ardhur edhe reagimi përkatës i policisë.

Një burrë filmoi veten në qendrën strikte të Zagrebit duke fyer paturpësisht njerëzit jo të bardhë, duke treguar kështu gjithë primitivizmin dhe mungesën e inteligjencës së tij.

Pamjet më të fundit të postuara në Reddit tregojnë një burrë që i thërret dikujt në anglisht.

“Përshëndetje, shko në shtëpi. Ky nuk është vendi yt, niger fuking, nga je ti? Shko në shtëpi në Indi,” i tha ai, që përkthehet në “Hej, shko në shtëpi, ky nuk është vendi yt, zezak, kthehu. shtëpi në Indi”.

Burri që ndaloi në telefonatën e tij iu përgjigj me mirësjellje pyetjeve se nga ishte dhe kur i thanë se duhej të shkonte në shtëpi, ai thjesht tha “Mirë, do të shkoj”. Indiani mund ta shihte se nuk ndihej rehat, por ata që shikuan videon kishin të njëjtën ndjenjë të neveritshme.

Në fund, ky shovinist nga Zagrebi i thotë indianit me një anglishte të artikuluar keq: “Ky është vendi ynë, kjo është Europa, për të bardhët, jo për zezakët”.

Pasi video u bë virale, shumë e raportuan atë në polici dhe MPB-ja kroate tani ka konfirmuar se e kanë gjetur dhe arrestuar.

Meqë ra fjala, Kodi Penal i Kroacisë parasheh dënim me burg për këtë lloj sjelljeje. Nëse kemi parasysh se bëhet fjalë për nxitje publike të dhunës dhe urrejtjes, neni 325 parashikon dënimin deri në tre vjet burg.

Kategoritë
LajmeRajoni