Skandal diplomatik! Përfaqësuesit Kroat ne BeH refuzuan të takoheshin me ministrin iranian

Takimi i anëtarëve të kolegjiumit të Dhomës së Përfaqësuesve dhe Dhomës së Popullit të Asamblesë Parlamentare të BeH me Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës Islamike të Iranit Hossein Amir Abdollahian, i cili ishte caktuar për sot në orën 16:00, është anuluar.

Anëtarët e Kolegjiumit të Përfaqësuesit dhe Dhomës së Popullit të Asamblesë Parlamentare të Bosnjë-Hercegovinës, Nebojsha Radmanoviq dhe Nikola Shpiriq, nuk do të marrin pjesë në takimin me ministrin e Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdolahian, pasi deputetët e Këtë më herët e ka bërë të ditur edhe HDZ.
Asambleja Parlamentare e BeH njoftoi se sot në orën 16:00 anëtarët e kolegjiumit të Përfaqësuesve dhe Dhomës së Popullit të Asamblesë Parlamentare të BeH duhet të takohen me Ministrin e Punëve të Jashtme të Iranit.

Veçernji list njoftoi më herët sot se askush nga radhët e popullit kroat nuk do t’i përgjigjet ftesës për takim me ministrin e jashtëm iranian të dërguar nga ministrja e Jashtme e BiH Bisera Turkoviq.

Kjo lëvizje për të refuzuar takimin justifikohet me faktin se e gjithë bota e qytetëruar qëndron prapa dhe kundërshton dhunën dhe shtypjen e të drejtave të njeriut në Iran.

Abdollahian sot ka zhvilluar një takim me ministren e Punëve të Jashtme të Bosnje-Hercegovinës, Bisera Turkoviq, e cila e ka quajtur “mysafir dhe mik të dashur”. Siç theksoi Turkoviq, bëhet fjalë për një vend mik me të cilin kemi kultivuar marrëdhënie prej 30 vitesh, më saktë, më 25 janar të vitit të ardhshëm bëhen saktësisht tre dekada nga vendosja e marrëdhënieve miqësore mes Iranit dhe Bosnje-Hercegovinës.

Një nga pyetjet e gazetarëve në konferencën për shtyp që u mbajt pas takimit i referohej edhe ngjarjeve që kanë tronditur Iranin në dy muajt e fundit, përkatësisht protestat masive që u nisën pas vdekjes së vajzës Mahsa Amini në paraburgim. policia morale.

Abdollahian u përgjigj se në radhë të parë bëhet fjalë për ndikimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe dëshirën për të “sunduar” në Iran.

Sipas raportimeve të mediave, më shumë se 300 njerëz u vranë në protestat e përgjakshme.

Kategoritë
LajmeRajoni