Skandal: Oficerët e policisë shpërndanë foto të eshtrave të Kobe dhe qeshën

Vanessa Bryant, bashkëshortja e një prej basketbollistëve më të mirë të të gjitha kohërave, Kobe, nuk pushon së qari as dy vite më vonë.

Avokati që përfaqëson Vanessa-n tha në gjykatën në Los Anxhelos se oficerët e policisë nën juridiksionin e sherifit në LA dhe zjarrfikësit shkuan në vendin e aksidentit në janar 2020 dhe më pas e fotografuan atë.

Mirëpo, nuk është bërë për hir të dokumentimit dhe analizës se përse u rrëzua helikopteri në të cilin ndodhej Kobe Bryant, vajza e tij dhe shtatë të tjerë, por e bënë “për të qeshur” dhe për “thashetheme”.

Lewis Lee, një avokat i vejushës së Bryant, paraqiti një mbrojtje në gjykatë duke pretenduar shkelje të privatësisë sepse zëvendësi i sherifit dhe kapiteni i zjarrfikësve dyshohet se kanë fotografuar skenën e përplasjes pa përdorim zyrtar nga institucionet që ata përfaqësojnë.

“Ata po ndanin foto ndërsa luanin videolojëra. Ata e ndanë atë me njerëz që nuk kishin asnjë arsye për të marrë fotografitë”, tha Lee.

Avokati i shtetit shprehet se është absolutisht e nevojshme të fotografohet vendi i aksidentit, veçanërisht ata që dalin të parët në vendngjarje, në mënyrë që të shpëtohen jetë në këtë kaos. Gjithçka ndodhi në shpatet e kodrave Calabasas në perëndim të Los Anxhelosit, kur Kobe dhe vajza e tij Gina, së bashku me disa persona të tjerë, shkuan në stërvitje.

Vanessa Bryant qante pothuajse vazhdimisht, madje edhe gjatë pushimeve fshinte lotët nga sytë, transmeton “Marca”.

Siç deklaroi Lee, nuk e morën vesh nga shteti që fotot qarkullonin, por nga gazeta “Los Angeles Times”.

Kategoritë
BotaLajme