Skiatori nga Suedia i frikësohet amputimit të këmbës pas helmimit të gjakut pas operacionit

Lisa Hörnblad, një konkurrente në ski kryq nga Suedia, po kalon një periudhë të keqe. Që nga gushti 2019, 27-vjeçares i është dashur të shkojë shtatë herë në sallën e operacionit për shkak të një dëmtimi të rëndë në gju dhe më pas në fund të vitit të kaluar pati një tronditje kur ajo mori helmim nga gjaku pas operacionit të fundit. Madje ka frikë nga amputimi i këmbës.

Gruaja suedeze ishte në aeroport në rrugën e saj për në një kamp stërvitor kur papritmas pati një temperaturë të lartë dhe nuk mund të lëvizte këmbën. Më pas ajo u diagnostikua me sepsë, për të cilën iu desh të kalonte sërish nën thikë. Ishte gjëja më e keqe që kishte përjetuar në jetën e saj.

“Pas helmimit të gjakut, gjuri ishte shumë më keq. Pastaj u përpoqa të bëja ski, por kisha shumë dhimbje,” tha Hörnblad për SVT të Suedisë.

Hörnblad madje mendoi për fundin e karrierës së saj.

“Unë përpiqem të mendoj pozitivisht dhe të bëj atë që mundem. Gjërat nuk shkojnë gjithmonë sipas planit.”

Pas saj janë javë dhe muaj dramatikë, dhe dhimbja po bëhej më e fortë.

“Kisha dhimbje – e papërshkrueshme. Mendova se do të më amputonin këmbën, u ndjeva sikur do të shpërthente”, tha ajo për SVT.

Tani, më shumë se kurrë, karriera e saj është në rrezik.

“Sepsisi është bërë kaq i keq për shkak të tij dhe dhimbja është më e keqe se kurrë”, u shkruan Hörnblad ndjekësve të tij në Instagram.

“Jam shumë i trishtuar për të gjithë këtë gjë dhe duket sikur ky ferr nuk do të përfundojë kurrë”.

Por një trajtim ende i jep Hörnblad shpresë, dhe kjo është terapia PRP. Mjekët ju marrin gjakun, e pasurojnë me trombocitet dhe më pas e injektojnë përsëri në gju dhe skiatori shpreson se do të funksionojë dhe do të shmangë skenarin më të keq.

https://www.instagram.com/reel/CnxTViYBznf/?img_index=1

Kategoritë
Sport