Skoda Favorit e ruajtur më mirë përshkoi vetëm 34 kilometra

Modeli Skoda Favorit, i cili u largua nga fabrika në vitin 1993, pavarësisht moshës, ka bërë vetëm 34 kilometra dhe pronari aktual e ka blerë vitin e kaluar për 24 mijë euro.

Škoda nuk do të ishte këtu ku është sot nëse nuk do të kishte prodhuar modelin Favori dhe ky model i veçantë ishte një faktor jashtëzakonisht i rëndësishëm në vendimin e Volkswagen për të marrë përsipër kompaninë. Është projektuar nga Bertone dhe është modeli i parë i markës çeke me motor të përparmë dhe me rrota të përparme. Ajo u krijua pasi qeveria çekosllovake mori një vendim në dhjetor 1982 për t’u zhvilluar plotësisht deri në qershor 1985, domethënë për të filluar prodhimin brenda një periudhe deri në pesë vjet.

Favoriti u “lançua” në korrik 1987 në panairin e Brno-s dhe u përmirësua në gjysmën e dytë të ciklit të tij jetësor pasi Skoda u mor nga Volkswagen në 1991. Hatchback-u u “dorëzua” në 1994 kur erdhi Felicia dhe më vonë u zëvendësua nga Fabia.

Fotot tregojnë Favoritin e restauruar të vitit 1993, i cili është si një kapsulë kohe. Pronari origjinal nga Athina e bleu atë 30 vjet më parë, dhe makina përshkoi vetëm 34 kilometra. Ato kilometra u përshkuan rrugës nga salloni në garazh pranë shtëpisë së pronares, e cila pasi bleu makinën vendosi që ngasja në fund të fundit nuk ishte për të. I preferuari qëndroi në garazh për 30 vjet, dhe në vjeshtën e vitit të kaluar u shit në ankand. Vrapuesi Jiri Mičanek Junior e bleu për 24,000 euro.

Pronari i ri nuk ka në plan të drejtojë shumë makinën, e cila është në gjendje shumë të mirë, përveç disa gërvishtjeve të vogla. Brendësia është perfekte, ndërsa sediljet janë ende të mbrojtura nga najlon.

Favorite është e pajisur me paketën e pajisjeve LX dhe përfshin imitim të drurit dhe grafikë në anët.

Makina fuqizohet nga një motor 1.3 litërsh me një fuqi “të fuqishme” 54 kf dhe përdor elektronikën Bosch në vend të karburatorit. Shpejtësia maksimale është 137 km/h.

Kategoritë
Të ndryshme