Sky: Këto janë pesë arsyet pse Bayern e refuzoi Ronaldon

Burime të besueshme spanjolle dhe gjermane dhanë dje një lajm të bujshëm: “Superagjenti” Jorge Mendes, një nga menaxherët më të fuqishëm të futbollistëve, i ka ofruar Bayernit mbrojtësin e tij më të famshëm. Ai e bëri këtë më pak se një vit pasi Cristiano Ronaldo, 37 vjeç, u kthye në Manchester United, për të cilin shënoi 24 gola në 39 ndeshje sezonin e kaluar.

Ronaldo e urdhëroi superagjentin t’ia ofronte Bayernit

Arsyet pse Ronaldo e urdhëroi agjentin të kërkonte një klub të ri janë se ai është indinjuar nga cilësia e dobët e skuadrës së United, një sezon shumë i keq që rezultoi me një vend në Europa League dhe mungesën e përforcimeve reale këtë verë. Për sa më sipër, Ronaldo është i bindur se United do të ketë edhe një sezon tjetër luftimi jo për trofe, por për vendin e katërt në Premiership.

Ai nga ana tjetër dëshiron të luajë në Ligën e Kampionëve dhe të luftojë për tituj dhe duke qenë i bindur se kjo nuk do t’ia dalë me United në sezonin e ri, ai i tha Mendes që të pyeste Bayernin nëse është i interesuar për të. . German Sky jep një përshkrim të detajuar se si gjiganti gjerman reagoi ndaj kësaj:

Shefat në Mynih thirrën urgjentisht një mbledhje.

“Në selinë e Bayernit në Säbener Strasse, u mblodh menjëherë një takim i zyrtarëve të lartë të klubit. Megjithatë, ai ishte jetëshkurtër dhe nuk pati më bisedime apo negociata me Mendes. Drejtuesit e Bayernit e refuzuan Ronaldon për pesë arsye:

Me të ardhura të tilla ai do të rrëzonte strukturën e pagave të Bayernit ose siç shkruajnë gjermanët “higjienën e pagave në ekip”.

Në moshën 37-vjeçare, ai është shumë i vjetër.

Bayerni këmbëngul për lojtarë që mund të luajnë presion të lartë dhe duan të vrapojnë vazhdimisht. Ronaldo nuk mundet dhe nuk dëshiron për shkak të moshës dhe mungesës së vullnetit.

Bayerni nuk dëshiron që një superyll të vendoset mbi klubin dhe Ronaldo veçanërisht do të përpiqet të imponojë vullnetin dhe autoritetin e tij në Bayern sepse atje skuadra e re udhëhiqet nga trajneri Nagelsmann, i cili është tre vjet më i ri se Ronaldo.

Kategoritë
Sport