Spiuni i Ukrainës që tradhtoi vendin tani po gjendet në burgjet e Serbisë

Një ish-pjesëtar i lartë i shërbimit të sigurisë ukrainase i arrestuar në Serbi më 7 qershor me qindra mijëra euro dhe diamante është ende në paraburgim, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë (RSE) nga Prokuroria e Lartë Publike në Nish

Andrij Naumov në Serbi akuzohet për shpëlarje parash, e cila është vepër penale dhe aktualisht ndaj tij po zhvillohet një hetim.

“Afati ligjor për kohëzgjatjen e hetimeve është gjashtë muaj, aq sa mund të zgjasë paraburgimi në këtë fazë të procedurës penale”, kanë thënë ata në një përgjigje me shkrim në pyetjen e RSE-së në prokurorinë kompetente.

Në të njëjtën kohë, Naumova akuzohet për tradhti të lartë nga autoritetet ukrainase pasi u largua nga vendi më 23 shkurt, një ditë para se presidenti rus Vladimir Putin të niste një pushtim të Ukrainës.

Nuk ka përgjigje për pyetjet në lidhje me kërkesën për ekstradim

Në Ambasadën e Ukrainës në Beograd, thonë se për rastin i kanë njoftuar autoritetet shtetërore të Serbisë, por që nga dita e arrestimit, Naumov nuk i është drejtuar për ndihmë ambasadës.

Kur u pyet nga RSE, Ambasada nuk iu përgjigj pyetjes nëse Ukraina kërkoi ekstradimin e tij.

Ukraina dhe Serbia kanë nënshkruar një marrëveshje për bashkëpunim ndërkombëtar në çështjet penale, e cila rregullon këtë çështje.

Nuk ka asnjë përgjigje nga Ministria e Drejtësisë, e cila është përgjegjëse për rastet e ekstradimeve.

Ministria e Punëve të Jashtme të Serbisë gjithashtu nuk iu përgjigj pyetjeve të RSE nëse autoritetet kompetente ukrainase kanë kontaktuar ministrinë në lidhje me arrestimin e Naumov.

Cilat pyetje mbeten të hapura?

I gjithë rasti ka sfondin e vet të inteligjencës dhe sigurisë, thotë Darko Obradoviq nga Qendra joqeveritare për Analiza Strategjike, një think-thank nga Beogradi që merret me shkencën e sigurisë dhe marrëdhënieve ndërkombëtare, në një intervistë për RSE.

Ai shpjegon se kjo për faktin se bëhet fjalë për një person të rangut të lartë, i akuzuar rëndë për aktin e tradhtisë së lartë “për vënien në dispozicion të informacionit ose kryerjen e veprimeve të tjera që do të lehtësonin pushtimin rus të Ukrainës”.

“Ky rast është shumështresor, sepse pyetja është se kush ka interes për Naumovin, nëse është Ukraina zyrtare, nëse është Rusia, nëse është ndonjë shtet tjetër i huaj”, thotë Obradoviq dhe tregon se ka disa pyetje. në këtë rast, në vend të përgjigjeve.

Ai shton se në aspektin e sigurisë, të rëndësishme ishin edhe pyetjet se ku kishte ndërmend të shkonte Naumov, sa kohë ishte në Serbi dhe cili ishte destinacioni i tij përfundimtar, “ku donte të kërkonte një të ashtuquajtur shtëpi të sigurt dhe pse nuk e bëri. ik në Rusi”.

Fakti që institucionet zyrtare të Serbisë dhe Ukrainës nuk japin shumë informacion për rastin, dhe që publiku fillimisht mësoi për arrestimin e tij nga media dhe konfirmimi se Naumov erdhi një javë më vonë, nuk është e pazakontë kur bëhet fjalë për rastet. me elemente të spiunazhit, thotë Obradoviq.

“Vetë fakti që nuk bëhet e ditur se është arrestuar një tradhtar ukrainas jep një avantazh të caktuar në ndonjë bashkëpunim ndërkombëtar ose me Ukrainën zyrtare”, shton ai.

Nëse Ukraina do të kërkonte ekstradim, Obradović beson se kjo do të ishte një “provë për reputacionin ndërkombëtar të Serbisë” në dritën e situatës aktuale dhe luftës në Ukrainë.

Diamante dhe valutë të huaj me ‘origjine kriminale’
Më 7 qershor, Naumov u arrestua së bashku me shtetasin gjerman Alexander Akst në pikën kufitare ndërmjet Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Siç njoftoi policia më 8 qershor, është tentuar të transferojë përtej kufirit më shumë se 600 mijë euro dhe rreth 125 mijë dollarë cash, si dhe gurë të çmuar, vlera e të cilëve llogaritet në rreth 6500 euro.

Më pas policia njoftoi se paratë dhe diamantet i kanë gjetur gjatë kontrollit të makinës dhe se “dyshohet se vijnë nga veprimtari kriminale”.

Publiku mësoi se ai ishte një ish-gjeneral i Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës (SBU) nga presidenti serb Aleksandar Vuçiç më 14 qershor.

Në konferencën për media, në përgjigje të pyetjeve të RSE-së, ai deklaroi se “ka informacion” për të arrestuarin Naumov, por nuk dha më shumë detaje.

Pas arrestimit të Naumov, avokati i tij Andrija Viktor Gostiljac i tha RSE se klienti i tij e mohoi fajin në polici.

Gostiljac, megjithatë, i tha RSE më 4 korrik se ai nuk mund të komentonte mbi procedurat kundër klientit të tij.

I akuzuar për tradhti të lartë në Ukrainë
Naumov, sipas informacioneve të shërbimit ukrainas RSE, u largua nga Ukraina disa orë para pushtimit rus më 24 shkurt dhe është nën hetim në vendin e tij për tradhti të lartë.

Në gjysmën e dytë të marsit, policia ukrainase kontrolloi disa lokacione për shkak të hetimit të nisur kundër Naumov sipas nenit 111 të Kodit Penal (“tradhti”).

Kërkimet u kryen në disa adresa, përfshirë ato të përmendura në hetimin e shërbimit ukrainas RSE mbi pasuritë e paluajtshme elitare të zyrtarit të atëhershëm të lartë të Shërbimit të Sigurimit.

Në prill të vitit 2022, Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky i hoqi Naumovit gradën e gjeneral brigade.

“Unë nuk kam kohë të merrem me të gjithë tradhtarët. Por gradualisht të gjithë do të ndëshkohen. Prandaj Andriy Olehovich Naumov, ish-kreu i Departamentit Kryesor të Sigurisë së Brendshme të Shërbimit të Sigurimit të Ukrainës, nuk është më gjeneral. “tha Zelensky në një adresë video.

Cila është procedura për ekstradimin e mundshëm?

Rregullat e ekstradimit zbatohen në bazë të ligjit të brendshëm, tha për RSE Katarina Golubović, kryetare e Komitetit joqeveritar të Avokatëve për të Drejtat e Njeriut YUCOM.

Kjo organizatë nga Beogradi bashkon avokatët e përfshirë në promovimin dhe mbrojtjen e sundimit të ligjit dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

Rregulla të veçanta, shpjegon Golubović, mund të ekzistojnë në rastet kur dy vende kanë një marrëveshje që rregullon atë çështje.

Ky është rasti me Serbinë dhe Ukrainën.

“Ligji ynë parasheh një procedurë në të cilën paraqiten disa autoritete, nga Ministria e Punëve të Jashtme, përmes së cilës bëhet ‘korrespondenca’, deri te Ministria e Drejtësisë, e cila ka një rol kyç në marrjen e vendimeve përfundimtare për ekstradimin”, thotë Goluboviq.

Ai shton se ligji në Serbi kërkon një garanci me shkrim se dënimi me vdekje nuk do të zbatohet ndaj personit që ekstradohet, nëse parashikohet dhe se Ministri i Drejtësisë vlerëson nëse bëhet fjalë për rastet kur ekstradimi është i ndaluar. siç është krimi politik, d.m.th nëse personi ndiqet penalisht për baza politike.

Golubović thekson se nuk ka asnjë afat të paraparë për shtetin që kërkon ekstradim deri në të cilin ai mund të dërgojë kërkesë për ekstradimin e shtetasit të tij në një shtet tjetër.

“Është e drejta e shtetit që ndjek penalisht qytetarët e tij ose ata që kanë kryer krime të rënda në territorin e tyre, në çdo rast, këto janë krime që mund të dënohen me të paktën një vit burg”, thotë Goluboviq.

Ai shton megjithatë se “nëse disa afate humbasin nga vendet që kërkojnë ekstradim, kjo mund të rezultojë në heqjen e paraburgimit ekstradues, gjë që mund të mundësojë më tej arratisjen dhe të ngjashme”.

Cili shtetas gjerman u arrestua me Naumovin?

Edhe Aleksander (Alexander) Akst, i cili u arrestua më 7 qershor së bashku me Naumovin, si bashkëpunëtor, është nën hetim nga Prokuroria e Lartë Publike në Nish dhe që nga momenti i arrestimit ndodhet në paraburgim.

Ambasada gjermane në Beograd ka konfirmuar për RSE se është në dijeni të rastit dhe është në kontakt me Aksta-n.

“Ne jemi në dijeni për rastin, Ambasada është duke i ofruar ndihmë konsullore personit të përmendur”, tha zëdhënësi i Zyrës Federale për Punë të Jashtme të Gjermanisë në një deklaratë me shkrim për hetimin e Radios Evropa e Lirë.

Ata nuk kanë mundur të japin detaje të mëtejshme rreth rastit.

Akst ka qenë në listën e kontrabandistëve të Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës që nga korriku i vitit të kaluar. Sekretari i Këshillit Oleksij Danilov në konferencën për shtyp të datës 30 korrik, kur bëri të ditur se Akst i është shtuar listës së kontrabandistëve, nuk ka dhënë detaje të tjera.

Sipas mediave investigative ukrainase, Akst kontrabandonte mallrat, të cilat përfshinin pajisje elektronike të vlefshme, veshje të markës dhe të tjera, përmes një kompanie që zotëronte, e cila merrej me transportin e paketave dhe dërgesave.

Marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe Ukrainës
Serbia është i vetmi vend evropian që refuzon të vendosë sanksione kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Megjithatë, Beogradi zyrtar respekton integritetin territorial të atij vendi dhe ka mbështetur disa rezoluta të Kombeve të Bashkuara dhe deklarata të Bashkimit Evropian (BE) që dënojnë pushtimin rus të Ukrainës.

Sipas deklaratave zyrtare, Serbia, përndryshe kandidate për anëtarësim në BE, është nën presionin e vendeve perëndimore për të vendosur sanksione ndaj Rusisë dhe vendimi se kjo ende nuk është bërë justifikohet me varësinë e saj nga Rusia në aspektin energjetik dhe mbështetjes. është duke llogaritur në lidhje me Kosovën.

Vuçiq tha se 16 anëtarë të BE-së i kërkuan Serbisë të vendosë sanksione ndaj Rusisë
Rusia, si një anëtare e përhershme e sigurisë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, nuk e njeh Kosovën, e cila shpalli pavarësinë në vitin 2008.

Kategoritë
BotaLajme