Stacioni televiziv britanik bleu pikturën e Hitlerit, audienca do të votojë nëse duhet shkatërruar apo jo

Transmetuesi britanik Channel 4 ka marrë kritika të ashpra për planet për një shfaqje të re që do të lejojë audiencën e studios të vendosë nëse do të shkatërrojë një pikturë të Adolf Hitlerit.

Kanali bleu vepra nga një sërë artistësh “problematikë”, duke përfshirë, sipas raporteve të mediave në Mbretërinë e Bashkuar, Adolf Hitler, Pablo Picasso, pedofilin e dënuar Rolf Harris dhe abuzuesin seksual Eric Gill.

Jimmy Carr, drejtuesi i shfaqjes, do të drejtojë një debat nëse një vepër arti mund të ndahet ndonjëherë nga krijuesi i saj. Në fund, publiku do të votojë nëse Carr duhet ta shkatërrojë veprën.

Nëse audienca vendos të shkatërrojë pikturën e Hitlerit, ajo do të copëtohet, tha një zëdhënës i Channel 4 për CNN.

Veprat e tjera artistike në shfaqje mund të digjen nga një flakëhedhës”, tha zëdhënësi.

Por planet e shpalosura për “Jimmy Carr Destroys Art” – që do të transmetohet më 24 tetor – kanë nxitur kritika të forta.

Trusti i Ditës së Përkujtimit të Holokaustit akuzoi shfaqjen se “e bëri Hitlerin një temë argëtimi mendjelehtë”.

“Nuk ka asgjë argëtuese apo për të qeshur në lidhje me Hitlerin apo vrasjen e 6 milionë hebrenjve dhe persekutimin e miliona të tjerëve”, tha Olivia Marks-Woldman, shefe ekzekutive e Trustit, në një deklaratë

Kjo është thellësisht e papërshtatshme, dhe në një kohë të shtrembërimit në rritje të Holokaustit, duke banalizuar rrezikshëm,” tha ajo.

Në një deklaratë për CNN, Channel 4 mbrojti shfaqjen, duke e quajtur atë “një eksplorim të zhytur në mendime dhe nuanca të kufijve të shprehjes së lirë në art dhe nëse vepra nga artistë të neveritshëm moralisht ende meriton të shihet”.

Zëdhënësi i Channel 4 tha se emisioni “flet drejtpërdrejt me debatin aktual rreth kulturës së anulimit dhe është në një traditë të gjatë të programimit të Channel 4”.

Kanali shtetëror u themelua 40 vjet më parë për t’u dhënë shikuesve në Mbretërinë e Bashkuar një alternativë ndaj dy kanaleve kryesore, BBC dhe ITV.

për CNN.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme