Statusi i Guardiolës nga viti 2015 u bë hit në internet, sot ka një dimension krejtësisht të ri

Mbrëmë në qendër të Zagrebit është bërë një pritje spektakolare për Vatrenet, në mesin e të cilëve një nga yjet më të mëdhenj ishte edhe toperi i ri kroat Joshko Gvardiol. Vajzat janë gëzuar veçanërisht për këtë 20-vjeçar, prandaj në fokus ka rënë edhe njoftimi i tij i vitit 2015, kur ai ishte vetëm 13 vjeç.

Skuadra kroate e futbollit u kthye në vendlindjen e tyre pas suksesit të madh në Botërorin e Katarit dhe sipas mediave kroate, rreth 80 mijë tifozë u mblodhën në sheshin Ban Jelaçiç për të pritur heronjtë e tyre.
Një nga yjet më të mëdhenj të mbrëmjes ishte Guardiol dhe fansat e tij besnikë vunë re një detaj interesant të shtatë viteve më parë në Facebook-un e tij, të cilin tani filluan ta komentojnë dhe ta shpërndajnë.

Në atë kohë, 13-vjeçari Guardiol shkroi një status ku shkruante: “Kush do të dalë në shesh sonte?”.

Kjo frymëzoi shumë që t’i përgjigjen sot kur ky njoftim i tij mori një dimension krejtësisht të ri.
“Ja ku jemi Car”, “Mendoj se kanë ardhur shumë”, “Do të kthehem nesër”, i shkruan fansat e tij.

Meqë ra fjala, Guardiol shënoi një gol për epërsinë në ndeshjen për vendin e tretë ndaj Marokut, ndërsa aftësitë e tij futbollistike u përfol gjatë gjithë kampionatit. Këtë ai e ka justifikuar me faktin se tashmë në qafë kishte varur medaljen e bronztë botërore.

Mes pankartave të shumta mbrëmë mund të konstatohej se Joshko është i preferuari i vajzave dhe vetëm disa nga mesazhet që i dërguan ishin: “Joshko, a e pranon ofertën?”, “I kam sy blu”, “Ne të dua”.

Në pritje u kënduan këngë të shumta, u ndezën pishtarë dhe u ndezën fishekzjarrë, kështu që kroatët i dërguan botës fotografi mbresëlënëse.

Kujtojmë se vatreni fitoi vendin e tretë në Botërorin e Katarit dhe kështu konfirmuan edhe një herë se janë superfuqia e futbollit botëror.

Kategoritë
Sport