Stërvitej me një gomar dhe fitoi medaljen e artë në sportin e pehlivanëve

U zbulua se Cengizhan Şimşek, i cili ishte mundës kryesor në 661. Mundja historike e vajit Kırkpınar, ishte duke punuar me një gomar gjatë stërvitjes së tij për lojën e quajtur ‘suplex’, e cila solli medajlen e artë në finale.

Mundësi i Klubit Sportiv ASAT të Komunës Metropolitane të ANTALIA-s, Cengizhan Shimşek (26) fitoi medaljonin e artë, Shimşek, i cili fitoi konkursin, mori titullin e mundës kryesor. Doli se Shimşek, i cili është nga fshati Gebiz i rrethit Serik të Antalias, po punonte me një gomar në lagjen Korkuteli për të sjellë medaljen e artë në lojë. Në një video të publikuar në rrjetet sociale shihet se Shimşek ka kapur gomarin nga barku dhe ka bërë lëvizjen supleks. Mësohet se Shimşek, i cili fitoi shumë beteja me lojën supleks, njihet edhe si ‘Njeriu i stërholluar’ rreth tij.

“Në të kaluarën nuk kishte makinë. Ata po shkonin me kalë dhe traktor. Babai im merr një kispet dhe shkon në stërvitje. Edhe gjyshi im e preu kispetin e babait se ne ishim nomadë dhe merreshim me blegtori, se nuk kishte kush të kujdesej për kafshët. E preu 2-3 herë dhe babai u lodh. Babai im vjen në Antalia dhe e nis jetën i sigurt. Oficer policie në pension. Pas kësaj filloi jeta ime në mundje. Shikova fotot e babait tim dhe vendosa. I premtova babait tim se do të isha kryemundësi. E mbajta atë premtim. Zoti e bekoftë një mijë herë “ tha ai

Kategoritë
LajmeTë ndryshme