Studenti italian përshkruan momentin e shpërthimit: Mendova se ishte një sulm me armë, dëgjuam dy shpërthime të forta

Zbardhen detaje interesante nga shpërthimi në rrugën Istiklal të Taksim

Politikanët dhe personazhet e famshëm turq dërgojnë ngushëllime për shpërthimin në shtypin botëror.

Studenti italian Massimo D’Angelo, i cili ndodhej në vendngjarje në momentet e tmerrshme, ka përshkruar situatën në të cilën ka qenë i habitur.

Turisti 30-vjeçar, i cili tregoi se po shëtiste në Taksim me miqtë e tij, i përshkroi ato momente me këto shprehje:

”Jam shumë me fat që jam gjallë. Unë isha duke ecur në rrugën Istiklal kur shpërtheu bomba. Një ditë e mrekullueshme vjeshte me diell u kthye në një makth.

Shkova në një muze me miqtë dhe shokët e mi të klasës dhe vendosëm të pinim kafe gjatë daljes.Rrugës nga Sheshi Taksim për në Galata kaluam Istiklalin. Papritur dëgjuam dy shpërthime dhe u bë heshtje. Mendoj se të gjithë u përpoqën të kuptonin se çfarë ndodhi. Mendova se ishte një sulm me armë.”

Kategoritë
BotaLajme