Süddeutche Zeitung: Vuçiq vazhdimisht tregon se kujdeset më shumë për Rusinë sesa për BE-në

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka kaluar nëpër shumë transformime politike, por edhe pse tani betohet në Bashkimin Evropian, me çdo lëvizje që bën ai tregon se nuk e ndjek një politikë të tillë dhe se ende i intereson shumë më tepër Rusisë. , shkruan e përditshmja gjermane Sueddeutsche Zeitung.

Dnevnik vlerëson se “lidhja me Rusinë është një nga konstantet më të forta në jetën e Aleksandër Vuçiqit, edhe pse në të njëjtën kohë ai pretendon se dëshiron ta çojë Serbinë në BE”.

Gazeta kujton se Vuçiq së fundmi në Beograd, gjatë një takimi me përfaqësuesin e presidentit çeçen Ramzan Kadyrov, i cili konsiderohet përgjegjës për krimet e luftës si në Rusi ashtu edhe në Ukrainë, ka thënë se “marrëdhëniet ruso-serbe nuk mund të shkatërrohen nën asnjë presion”.

“Pesëdhjetë e dy vjeçari Vuçiç ka pësuar metamorfoza të shumta politike – nga ministri i propagandës nën autokratin serb Slobodan Millosheviç dhe një nacionalist i vendosur, tek një politikan i supozuar reformist dhe tani përsëri në një populist neo-nacionalist,” shkruan SZ.

Sipas gazetës, Vuçiq ka qenë duke përcaktuar politikën e Serbisë për më shumë se dhjetë vjet dhe sundon autoritar si Viktor Orban në Hungari, dhe në Serbi “madje skandalet më të mëdha raportohen vetëm nga një numër i vogël i mediave të pavarura”.

“Nëse Vuçiq do të donte vërtet anëtarësimin në BE, negociatat e anëtarësimit, të cilat janë zvarritur që nga viti 2012, ndoshta do të shkonin pak më tej. Por në BE, Vuçiqit do t’i duhej të kufizonte pushtetin e tij. Ashtu si bisedimet me Brukselin pa rezultat, po ngecin edhe bisedimet me Kosovën”, shkruan SZ.

Megjithatë, Dnevnik thekson se “elefanti” më i madh proverbial i politikës së Vuçiqit është Rusia.

“Me Serbinë nuk lidhet vetëm historia dhe feja, por edhe kontrolli mbi rafineritë dhe kompanitë serbe të naftës dhe gazit. Deri në luftën në Ukrainë; BE-ja i mbajti të dy sytë tek ajo. “Tani Vuçiq është nën presion prej muajsh për t’iu bashkuar sanksioneve të BE-së kundër Moskës”, shkruan SZ.

Edhe pas shpërthimit të luftës, Vuçiq ka theksuar se dëshiron ta çojë Serbinë në BE dhe përmes shefit të diplomacisë Ivica Daçiq ka thënë se do të harmonizohet më mirë me politikën e jashtme dhe të sigurisë të BE-së, “faktet thonë të kundërtën”.

Shembull, shkruan e përditshmja, është emërimi i Aleksandar Vulin, “bashkëpunëtor i ngushtë i Vuçiqit dhe aleati më i lartë serb anti-evropian dhe rus” në krye të shërbimit sekret të fuqishëm BIA.

“Të dyja planet për një tubacion nafte që do të transportojë më shumë naftë ruse përmes Hungarisë në Serbi, si dhe bashkëpunimi i ngushtë i njoftuar së fundmi me kompaninë ajrore ruse Aeroflot, e cila është e bllokuar në BE, tregojnë se Aleksandar Vuçiq e vendos shpresën e tij në Moskë. sesa në BE”, përfundon SZ.

Kategoritë
LajmeRajoni