Sulmet ajrore të Turqisë “trembin” Greqinë: Pa na jepet një mesazh

Operacioni Kthetra-Shpata kundër objektivave terroriste të Turqisë në Irak dhe Siri po vëzhgohet nga afër nga komuniteti botëror.

Zhvillimet në lidhje me operacionin ajror patën jehonë të gjerë në shtypin grek.

Gazeta Ethnos ka përdorur titullin “Operacioni ushtarak në Siri i jep një mesazh Greqisë”.

Raporti vuri në dukje se menjëherë pasi Presidenti Recep Tayyip Erdoğan urdhëroi operacione në Siri dhe Irak, kjo u interpretua nga disa si “një mesazh edhe për Greqinë”.

Është kujtuar se urdhrin për operacionin në Siri dhe Irak e ka dhënë Erdogani, i cili po kthehej nga Indonezia më herët gjatë ditës së sotme.

Përmendet video e shpërndarë në lidhje me momentet kur Erdogan i ka përcjellë udhëzimet e tij ministrit të Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar.

Duke ndarë momentet kur Erdogan donte të shtypej butoni për Operacionin Ajror Thatra-Shpata, Skai TV tha: “Momenti që Erdogan dha dritën jeshile”.

Lidhur me këtë temë, “Ankaraja njoftoi zyrtarisht fillimin e operacionit ajror “Kthetra-Shpata” në veri të Irakut dhe Sirisë këtë mëngjes”. është përdorur shprehja./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme