Sulmi kibernetik ndaj Shqipërisë, SHBA sanksionon Iranin

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten sanksione ndaj Ministrisë së Inteligjencës dhe Sigurisë së Iranit dhe ministrit të saj, me akuzën se ata ishin të lidhur me sulmin kibernetik të korrikut ndaj Shqipërisë dhe për përfshirje në aktivitete të tjera kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj.

Masa vjen pasi Shqipëria ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin të mërkurën dhe pasi urdhëroi diplomatët iranianë dhe stafin e ambasadës të largoheshin nga vendi ynë brenda 24 orëve.

“Sot, Zyra e Departamentit të Thesarit të SHBA-së për Kontrollin e Pasurive të Huaja (OFAC) po cakton Ministrinë e Inteligjencës dhe Sigurisë së Iranit (MOIS) dhe Ministrin e tij të Inteligjencës për përfshirje në aktivitete të aktivizuara kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj. Të paktën që nga viti 2007, MOIS dhe përfaqësuesit e tij të aktorëve kibernetikë kanë kryer operacione keqdashëse kibernetike që synojnë një sërë organizatash qeveritare dhe të sektorit privat në mbarë botën dhe në sektorë të ndryshëm të infrastrukturës kritike.” – thuhet në njoftimin e Thesarit.

Kategoritë
LajmeRajoni