Sunak: Lufta në Ukrainë po hyn në një “fazë kritike”

Rishi Sunak tha se lufta në Ukrainë po “po hynte në një fazë kritike”.

Ai tha se mirëpriti kufizime më të forta mbi eksportet që ndihmojnë “makinerinë ruse të luftës”, duke iu referuar sanksioneve shtesë të vendosura nga Britania e Madhe për të përkuar me samitin.

Ai tha gjithashtu se Perëndimi qëndron pas Ukrainës dhe se “liria duhet të fitojë”.

“Putini duhet të dijë se ne nuk do të shkojmë askund,” tha ai.

Kryeministri gjithashtu përsëriti mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën, duke shtuar: “Ne do të qëndrojmë me Ukrainën për aq kohë sa të duhet”.

Kategoritë
BotaLajme