Surroi e kërkon edhe mbështetjen e Erdoganit për t’u bërë Sekretar i RCC

Zëvendësministri i Jashtëm i Turqisë, Faruk Kaymakcı ka pritur për një takim Veton Surroin nga Kosova, i cili po synon që të bëhet Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit për Bashkëpunim Rajonal (RCC).

Kaymakci, nëpërmjet një njoftimi, ka thënë se ka dëgjuar vizionin e Surroit për këtë organizatë.

“Dëgjova vizionin e Veton Surroit, kandidatit të Kosovës për Sekretar të Përgjithshëm të RCC—së. Theksova mbështetjen e Turqisë për një RCC që promovon bashkëpunimin në Evropën Juglindore dhe rëndësinë e proceseve të BE-së për Evropën Juglindore”, ka shkruar zëvendësministri turk

Në anën tjetër, Surroi e ka falënderuar Kaymakcin për mundësinë që të diskutojnë.

“Falënderues për mundësinë e mrekullueshme që të diskutojmë për rajonin tonë si një projekt paqësor për integrim, zhvillim dhe siguri evropian në një kohë zhvillimesh gjeopolitike”, ka shkruar Surroi.

Kategoritë
LajmeVendi