Talebanët marrin kontrollin e Afganistanit, largohen diplomatët perëndimorë

Talebanët një ditë më parë kanë marrë nën kontroll Kabulin, duke u përgatitur që pas dy dekadash të marrin nën kontroll Afganistanin,  nga pushtimi i udhëhequr nga SHBA-të në një koalicion ushtarak ndërkombëtar të udhëhequr nga SHBA.

Guerilët pushtuan pallatin presidencial dhe thanë se kishin në plan të shpallnin së shpejti një “Emiratin Islamik të Afganistanit”.

Pas marrjes nën kontroll të Kabulit, presidenti Ashraf Ghani është larguar nga vendi.

Shpejtësia e rënies së qeverisë afgane tronditi aleatët e NATO -s dhe ngriti pyetje se si qeveria e Presidentit Joe Biden po verbohej përballë përparimit të lehtë të talebanëve.

Ndërkohë dhjetëra vende lëshuan një deklaratë të përbashkët duke i bërë thirrje “atyre në pozita të pushtetit dhe autoritetit në të gjithë Afganistanin” që të lejojnë afganët dhe të huajt të largohen në mënyrë të sigurt nëse dëshirojnë dhe të mbajnë kufirin hapur.e.su./abcnews.al

Kategoritë
BotaLajme