Tanku i ri i Turqisë pritet të hyjë në procesin e testimit

Tanku ka një mbrojtje të lartë ndaj minave dhe sistem të blinduar autokton, së bashku me sistemet e zbulimit të kërcënimeve bërthamore dhe kimike.

Tanku i ri turk, “Yeni Altay”, i dorëzuar te Forcat e Armatosura Turke javën e kaluar, do të hyjë në një proces testimi, tha menaxheri i përgjithshëm i kompanisë prodhuese BMC, Mehmet Karaaslan.

Në një prononcim për Anadolun, Karaaslan tha se tanku do të testohet nga ushtria turke për 6.000 kërkesa të ndryshme.

Duke folur gjatë ngjarjes së madhe teknologjike të vendit TEKNOFEST në Aeroportin Ataturk të Istanbulit, Karaaslan theksoi se procesi i testimit pritet të përfundojë në mesin e vitit 2024 dhe se faza e prodhimit masiv do të fillojë së shpejti.

Prototipet e para të tankut u prodhuan në 2013 dhe 2014 dhe që atëherë, përvojat e fituara në operacionet e ushtrisë turke, ndryshimi i kushteve të luftës dhe kërkesat e reja sistemore kanë nxjerrë në pah nevojën për të bërë ndryshime të rëndësishme në to, vuri në dukje menaxheri i përgjithshëm.

Janë bërë rregullime në tre elementët kryesorë të tankut, duke përfshirë lëvizshmërinë e tij, fuqinë e zjarrit dhe aftësinë mbijetuese, u shpreh ai.

“Tani tanku ka një mbrojtje hibride, konkretisht, përfshin jo vetëm mbrojtjen pasive dhe reaktive, por edhe atë aktive”, tha ai.

“Bazuar në përvojat në terren, ne vendosëm të bëjmë një përmirësim shumë serioz në nivelin e mbrojtjes së tankut”, shtoi Karaaslan.

Prodhuesi BMC, në një punë të përbashkët me Korenë e Jugut, ndryshoi aftësinë e fuqisë së tankut dhe e testoi atë, vuri në dukje ai, duke shtuar se përmes mbrojtjes së përmirësuar, pesha e rezervuarit dhe elementët kritikë janë përditësuar.

Firma ka punuar gjithashtu me gjigantin turk të mbrojtjes Aselsan për sistemin e kontrollit të zjarrit, duke integruar një sistem krejt të ri në tank, tha Karaaslan.

“Pra, midis prototipeve, ky tank është një tank krejt i ri, kështu që ne e quajmë atë Yeni (i ri) Altay”, tha Karaaslan.

Tanku ka një mbrojtje të lartë ndaj minave dhe sistem të blinduar autokton, së bashku me sistemet e zbulimit të kërcënimeve bërthamore dhe kimike.

Rezervuari, i pajisur me një mitraloz 120 mm L55 dhe një mitraloz koaksial 7,62 mm, ka një shpejtësi maksimale prej 65 kilometrash në orë falë motorit të tij me 1.500 kuaj fuqi.

Kategoritë
BotaLajme