Të dy pilotët janë gjetur pas rrëzimit të MiG-ut kroat

Sot në afërsi të Sllatinës është rrëzuar një aeroplan i Forcave Ajrore Kroate MiG 21. Sipas informacioneve fillestare rrëzimi ka shkaktuar një defekt në motor dhe pas një kërkimi të suksesshëm janë gjetur të dy pilotët.

Pas një defekti të motorit, të dy pilotët janë hedhur, i pari është gjetur menjëherë pas rënies, ndërsa i dyti është kërkuar për gati dy orë dhe sipas informacioneve fillestare ka lëndime në këmbë.
Kujtojmë se më herët Ministria e Mbrojtjes e Kroacisë ka konfirmuar se një aeroplan MiG-21 është rrëzuar në zonën afër Sllatinës në qarkun Virovitica-Podravine rreth orës 14:00.

“Pilotët janë në gjendje stabile, jashtë rrezikut dhe do të transportohen në spital për kontroll mjekësor. Ata u hodhën me sukses nga avioni dyvendësh MIG-21, i cili u rrëzua gjatë një aktiviteti të planifikuar stërvitor në afërsi të Sllatinës dhe u ul. Në vendin e aksidentit për kërkim-shpëtim janë dërguar menjëherë dy helikopterë Mi-171 të Forcave Ajrore Kroate, pjesëtarë të Regjimentit të Policisë Ushtarake dhe një mjet ajror pa pilot”, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Kroacisë.

MiG-21 është një avion luftarak i projektuar në vitet 1960 në Bashkimin Sovjetik. Në total, u prodhuan më shumë se 11 mijë kopje, dhe u përdor nga forcat ajrore të shumë vendeve të botës.

Shtatë avionë MiG-21 ishin në shërbim në Kroaci dhe planifikohet që ata të zëvendësohen plotësisht nga avioni Rafale F3-R i prodhimit francez në vitin 2024./Gazetaere

Kategoritë
LajmeRajoni