Të hënën Presidenti Erdogan gjatë një vizite në Tiranë hap dhe sesionin e ri parlamentar 2022

Seanca e parë parlamentare pritet të mbahet të hënën e 17 janarit 2022, ndërkohë që do të mbajë dhe një fjalë përshëndetëse Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan).

Sipas vendimit të mbledhjes së konferencës së kryetarëve, të mbajtur nën drejtimin e Kryetares së Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, seanca do të nisë në orën 17:00.

Erdoani do të pritet me ceremoni shtetërore nga Kryeministri Edi Rama, ndërsa takimet do t’i vijojë me Presidentin Ilir Meta dhe kryeparlamentaren Lindita Nikolla.

Një pjesë e rëndësishme e vizitës së Presidentit Erdogan lidhet me inaugurimin e bllokut të mbi 500 apartamenteve në qytetin e Laçit të financuar falas nga qeveria turke pas shkatërrimit të tyre nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Në agjendën e tij janë parashikuar edhe vizita të tjera në Shqipëri.

Kategoritë
BotaLajme