Tenisti ukrainas është tmerruar nga mesazhet e Troicki dhe Tipsarevic: Ky është qëndrimi serb

Tenisti i madh ukrainas Sergej Stakhovski, i cili iu bashkua forcave mbrojtëse të vendit të tij për shkak të agresionit ushtarak të Rusisë, deri para pak kohësh, ndante mesazhet e ish-kolegëve të tij nga Serbia, Janko Tipsareviq dhe Viktor Troicki.

Stahovski ka qenë me vendlindjen e tij që nga fillimi i luftës dhe është mjaft aktiv në rrjetet sociale, ku ka bërë thirrje për ndërprerjen e konfliktit dhe agresionit rus. Në disa raste ai ka publikuar foto me armë në të cilat shprehet se thirrjes për mbrojtjen e atdheut i është përgjigjur me zemër.
Ndërkohë, dikur tenistët e mëdhenj serbë, Viktor Troicki dhe Janko Tipsarevic, kanë pranuar një ftesë nga Rusia dhe janë përgjigjur për të marrë pjesë në një “turne të legjendave” në Shën Petersburg të quajtur Trofeu i Palmirës së Veriut.

Kjo gjë e shqetësoi Stahovskin, i cili kontaktoi ish-kolegët dhe njohësit e tij të mirë. Ai i pyeti nëse vërtet dëshironin të shkonin në Rusi dhe të qëndronin në një turne të tillë dhe përgjigjet që mori i duhej t’i ndante në rrjetet sociale.

“Të jesh në tokën e paraardhësve të mi është e paçmuar. Ti je një klloun i Instagramit që përzien politikën dhe sportin. Kjo nuk ka të bëjë me luftën, por që kur e përmend, unë dhe vendi im kemi kaluar gjithë atë mut dhe nuk e kemi marrë kurrë mbështetje. Ju lutem heshtni”, ka shkruar Troicki.

Një përgjigje të ngjashme ka marrë edhe nga Tipsareviq.
“Vërtet? Çfarë thotë zoti luftëtar i lirisë në Instagram. A keni bojkotuar apo protestuar ju dhe familja juaj në ndonjë mënyrë kur NATO bombardoi vendin tim, familjen time dhe popullin tim 20 vjet më parë”, ka shkruar Tipsarevic.

Stahovski ishte i tmerruar nga përgjigja e njerëzve që i konsideronte kolegë dhe miq të mirë. Ai ndau pamjet e këtyre bisedave dhe shkroi se ishte vetëm opinion dhe qëndrim serb për luftën.

Kategoritë
Sport