Tenistja ruse ka vendosur të ndryshojë shtetësinë për të luajtur në Wimbledon

Tenistja ruse Natela Dzalamidze (29) do të vazhdojë të luajë në Wimbledon, ndonëse vendimi i Grand Slam-it më të njohur të tenisit për të mos lejuar rusët dhe bjellorusët të marrin pjesë në turneun e këtij viti për shkak të luftës në Ukrainë është në fuqi.

Përkatësisht, Natela ka vendosur të ndryshojë shtetësinë e saj vetëm pak javë para fillimit të Wimbledon dhe në këtë mënyrë të anashkalojë rregullat e turneut.

Aktualisht lojtarja e 44-të në botë në dyshe, ajo vendosi të luajë nën flamurin e Gjeorgjisë, ndaj ky lajm bëri jehonë në botën e tenisit.

Natela do të garojë në dyshe në Wimbledon me tenisten serbe Aleksandra Krunić.

Meqë ra fjala, gruaja ruse ka aplikuar për ndryshimin e shtetësisë në momentin e duhur dhe konfirmimi se do të mund të luajë nën flamurin e Gjeorgjisë ka mbërritur në kohë për të aplikuar për turneun.
Ajo ka përmbushur të gjitha kushtet dhe ka marrë konfirmimin përmes WTA dhe ITF se ndryshimi i pasaportës së saj ishte i vlefshëm.

Kështu Wimbledon mbeti pa asnjë fuqi për të kufizuar rusin nga paraqitja në turne.

Kategoritë
Sport