Tensione mes Serbisë dhe Kroacisë/Vulin: Të gjithë zyrtarët kroatë janë vendosur nga sot nën një regjim të veçantë kontrolli

Pasi autoritetet në Zagreb nuk e lejuan presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të vizitojë privatisht Jasenovacin, ministri i Brendshëm serb Aleksandar Vulin deklaroi se “nga sot të gjithë zyrtarët e shtetit kroat, të gjithë mbajtësit e pasaportave zyrtare apo diplomatike do të duhet të jenë të ndarë, shpallin dhe arsyetojnë vizitën apo kalimin e tyre nëpër Serbi dhe do të vendosen nën një regjim të veçantë kontrolli”.

Vulin, në një deklaratë me shkrim në të cilën ai e quan qeverinë e kryeministrit kroat “ustashë”, tha se “Aleksandr Vuçiq, nipi i viktimës së Jasenovacit, nuk lejohet të bëjë homazhe në kujtimin e qindra mijëra serbëve të masakruar. hebrenjtë dhe romët”.

“Presidenti i Republikës së Serbisë nuk lejohet të vizitojë vendin më të madh serb të ekzekutimit. Ustashët sot, anëtarë të Bashkimit Evropian, nuk u pëlqen t’u kujtohet se sa fëmijë therën. “Nga sot, të gjithë zyrtarët e shtetit kroat, të gjithë mbajtësit e pasaportave zyrtare apo diplomatike do të duhet të shpallin dhe shpjegojnë veçmas vizitën apo kalimin e tyre nëpër Serbi dhe do të vendosen nën një regjim të veçantë kontrolli”, shtoi Vulin me të njëjtin ton.

Në njoftimin e MPB-së shtohet gjithashtu se Vulin ka thënë se kështu do të jetë përderisa të jetë ministër i Policisë, ose “derisa Kroacia të fillojë të sillet sikur nuk është NDH”.

Kujtojmë se Vuçiq ka planifikuar që sot të vizitojë privatisht Jasenovacin dhe Pakracin, por autoritetet kroate, sipas informacioneve jozyrtare nga mediat e Zagrebit, nuk e kanë lejuar që ta vizitojë, pasi nuk ka respektuar protokollin diplomatik.

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, tha këtë mëngjes se Vuçiq e shtyu vizitën e tij në Jasenovac “për hir të marrëdhënieve të mira” midis Serbisë dhe Kroacisë.

Kategoritë
LajmeRajoni