Tentojnë të vrasin zv/presidenten e Argjentinës, momenti kur i drejtojnë pistoletën në fytyrë

Zëvendëspresidentja e Argjentinës i ka shpëtuar për pak një atentati ndaj saj pasi arma e një personi të armatosur u bllokua teksa e drejtoi atë.

Cristina Fernandez de Kirchner ishte duke përshëndetur mbështetësit jashtë shtëpisë së saj kur një burrë doli nga turma dhe i drejtoi një pistoletë në fytyrë.

Presidenti Alberto Fernandez tha se arma ishte e mbushur me pesë plumba, por nuk shkrepi kur u ndez.

Zonja de Kirchner është në mes të një gjyqi korrupsioni dhe po kthehej nga gjykata. Ajo i mohon akuzat.

Policia tha se personi i armatosur, të cilin mediat lokale e identifikuan si një brazilian 35-vjeçar, është arrestuar. Ata po përpiqen të zbulojnë motivin e sulmit.

Duke iu drejtuar kombit vonë natën e së enjtes, Fernandez tha: “Cristina mbetet gjallë sepse, për një arsye ende të pa konfirmuar teknikisht, arma, e cila përmbante pesë plumba, nuk shkrepi”.

Pamjet e shpërndara në mediat lokale treguan burrin duke drejtuar një armë larg kokës së saj dhe dukej se po përpiqej të qëllonte. Më pas ajo ul kokën, por nuk pati asnjë të shtënë.

Burri i cili i drejtoi armën u arrestua menjëherë pas ngjarjes së ndodhur.

Kategoritë
BotaLajme