Tërmeti 6.0 ka goditur Turqinë, të paktën 35 të lënduar

Një tërmet me magnitudë 6.0 goditi në orën 04:08 të mëngjesit me orën lokale (02:08 të mëngjesit me kohën kroate) në Turqinë perëndimore pranë qytetit Duzca, rreth 210 kilometra në lindje të qytetit më të madh të Turqisë, Stambollit.

Lëkundjet ishin mjaft të forta për t’u ndjerë jo pak në Stamboll dhe kryeqytet, Ankara. Të paktën 35 persona u plagosën, thanë zyrtarët.

Përllogaritjet e thellësisë së tërmetit variojnë nga 2 deri në 10 km. Tërmeti i dytë me magnitudë 4.7 u regjistrua 20 minuta pas të parit.

Ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu, tha se nuk kishte asnjë informacion për të vdekurit deri më tani.

Agjencia Turke për Menaxhimin e Fatkeqësive njoftoi se 32 u plagosën në Duzce, një në Stamboll, një në Zonguldak në bregun e Detit të Zi dhe një në Bolu, në juglindje të vendit.

Kategoritë
BotaLajme