Tërmeti në Turqi dhe Siri është fatkeqësia e shtatë më e rëndë e këtij shekulli, këto janë gjashtë të parat

Dy tërmete të fuqishme brenda disa orësh nga njëri-tjetri të hënën, duke shkatërruar qytete dhe qyteza në një zonë të gjerë të Turqisë jugore dhe Sirisë veriperëndimore, u bënë shpejt një nga fatkeqësitë më të këqija të këtij shekulli, me numrin e të vdekurve tashmë që i kalon 20,000.

Më poshtë është një listë e disa prej fatkeqësive më të mëdha natyrore të shekullit të 21-të:

Tsunami në Oqeanin Indian

Një tërmet me magnitudë 9.15 në Sumatra më 26 dhjetor 2004 shkaktoi një cunami që përfshiu Indonezinë, Tajlandën, Indinë, Sri Lankën dhe shumë vende të tjera në rajon, duke vrarë të paktën 230,000 njerëz, duke lënë 43,000 të zhdukur dhe duke shkatërruar fshatra dhe ishuj turistikë.

Tërmeti në Haiti në vitin 2010

Një tërmet me magnitudë 7.0 më 13 janar 2010 shkatërroi kryeqytetin e Haitit Port-au-Prince dhe vrau rreth 316,000 njerëz. Kombet e Bashkuara vlerësojnë se 80,000 ndërtesa në Port-au-Prince dhe zonat përreth janë shkatërruar.

Cikloni i Mianmarit

Cikloni Nargis përshkoi Deltën e Irrawaddy dhe Yangon jugor, ish-kryeqyteti, në mbrëmjen e 2 majit 2008 me erëra prej 240 km/h (150 mph). Rreth 140,000 njerëz vdiqën dhe 2.4 milionë u prekën rëndë nga pasojat.

Tërmet në Kinë

Një tërmet me magnitudë 7.8 goditi provincën Sichuan të Kinës më 12 maj 2008, duke vrarë rreth 87,600 njerëz.

Tërmet në Pakistan

Një tërmet me magnitudë 7.6 që goditi verilindjen e Islamabadit më 8 tetor 2005 vrau të paktën 73,000 njerëz. Tërmeti goditi edhe Kashmirin Indian, ku humbën jetën 1244 persona.

Tërmet në Iran

Një tërmet me magnitudë 6.6 goditi provincën Kerman të Iranit më 26 dhjetor 2003, duke rrafshuar qytetin Bam, duke vrarë 31,000 njerëz.

Tërmet/tsunami në Japoni

Një tërmet me magnitudë 9.0 dhe cunami goditi Japoninë verilindore më 11 mars 2011, duke vrarë rreth 15,690 njerëz. Tërmeti shkaktoi gjithashtu fatkeqësinë më të keqe bërthamore në botë që nga Çernobili në 1986.

Tërmet në Indi

Një tërmet me magnitudë 7.9 goditi qendrën industriale të Indisë, Gujarat, më 26 janar 2001, duke vrarë të paktën 14,000 njerëz dhe duke plagosur më shumë se 150,000.

Tërmet në Nepal

Një tërmet me magnitudë 7.8 goditi Nepalin më 25 prill 2015, duke vrarë afro 9,000 njerëz.

Tërmet/tsunami në Indonezi

Një tërmet me magnitudë 7.5 goditi ishullin indonezian Sulawesi më 28 shtator 2018, duke rezultuar në një cunami 1.5 metër të lartë. Më shumë se 4,300 njerëz u vranë.

Tërmeti në Haiti në 2021

Një tërmet me magnitudë 7.2 goditi Haitin jugor më 14 gusht 2021, duke vrarë më shumë se 2,200 njerëz dhe duke shkatërruar ose dëmtuar rreth 13,000 shtëpi.

Uragani Katrina

Uragani Katrina goditi New Orleans më 29 gusht 2005, duke mposhtur muret e përmbytjeve, duke e vendosur pjesën më të madhe të qytetit nën 16 këmbë (4.57 metra) ujë. Rreth 1800 njerëz vdiqën. Shumica e viktimave ishin në Luiziana, por edhe Mississippi fqinj ishte prekur keq.

Kategoritë
BotaLajme