Thonë se ky është “kthesa” më e madhe ndonjëherë: Çfarë bëri lojtari i Evertonit për t’i rritur flokët

Emri i Andros Townsend është i njohur për shumicën e tifozëve të futbollit dhe aftësitë e tij në fushë u përdorën për të kënaqur shikuesit në mbarë botën, por ai la shumë njerëz pa fjalë me një transplant flokësh pothuajse perfekt.

Shumë futbollistë i janë nënshtruar trajtimit të mbjelljes së flokëve dhe kanë rezultate të shkëlqyera. Ka gjithashtu një numër yjesh që luajnë në nivelin më të lartë të mundshëm, dhe një nga ata me rezultatet më të mira është Andros Townsend.

Ky yll prej kohësh i klubeve të Premierligës si Tottenham, Newcastle, Crystal Palace dhe anëtari i sotëm i Evertonit, filloi të ishte pa flokë në të njëzetat e hershme.

I njohur për goditjen e tij nga distanca shkatërruese, Townsend gradualisht humbi flokët dhe më pas iu nënshtrua trajtimeve të ndryshme.

Sipas mediave britanike, ky anësor fillimisht iu nënshtrua mikropigmentimit të kokës (SMP) përpara se t’i nënshtrohej operacionit të transplantimit të flokëve.

Gjatë mikropigmentimit, praktikuesi bën tatuazhe pika të vogla në lëkurën e kokës që imitojnë pamjen e gjëndrave të flokëve. Mikropigmentimi i duhur mund të fshehë plagët dhe t’i trash vizualisht zonat e prekura.

Edhe pse këto trajtime nuk stimulojnë rritjen e folikulave, ato mund të krijojnë iluzionin e flokëve më të plotë.

Spekulimet për një transplant flokësh filluan të shfaqen në internet në vitin 2018, kur flokët në kokën e këtij futbollisti të shkëlqyer filluan të kthehen.

Në atë kohë ai bëri transplantin dhe tifozët në mbarë botën bëjnë shaka se ky është “kthimi më i madh në historinë e futbollit”.

Fatkeqësisht këtë vit nuk kemi mundësi ta shohim në fushë sepse ka dëmtuar ligamentet e kryqëzuara të gjurit dhe data e kthimit nuk dihet plotësisht. Ai është anëtar i Evertonit, me të cilin ka kontratë deri në verën e ardhshme dhe gjatë karrierës së tij ka bërë 13 paraqitje për kombëtaren e Anglisë.

Kategoritë
Sport