Tifozët e Anglisë u përjashtuan për shkak të veshjes së rrobave që janë fyese për myslimanët

Kufizimet e rrepta për tifozët në Kupën e Botës në Katar nuk ndalen. Kontrollet në stadiume në fakt kanë zero tolerancë ndaj atyre që nuk respektojnë rregullat e vendit dhe këtë anglezët e kanë ndjerë në lëkurën e tyre.

Gjegjësisht, në rrjetet sociale kanë dalë foto të dy fansave anglezë, të veshur si kryqëzatave, të cilët janë hedhur jashtë nga sigurimi.

Tifozët, të bindur se thjesht kishin veshur një kostum të padëmshëm, u ndaluan para ndeshjes kundër Iranit, pasi veshjet e tyre konsiderohen shumë fyese për myslimanët, për shkak të historisë së kryqëzatave të vendeve arabe.

Dyshja, të cilët mbanin gjithashtu shpata kopje, thuhet se ishin shoqëruar nga katër oficerë policie në portën e sigurisë përpara nisjes.
Është bërë e ditur se rregulla të ngjashme do të zbatohen edhe për ndeshjen e sonte kundër SHBA-së, me The Times që raporton se tifozëve të Albionit krenar u është ndaluar të vishen si kryqëzatave.

Kategoritë
Sport