Tifozët e Floridës nga Doha: Gjithçka që ata thonë nuk është e vërtetë, ky është një vend i mrekullueshëm

Njerëz nga e gjithë bota mbërritën në Katar për të ndjekur Kupën e Botës, e cila nuk u pengua nga kilometrat e distancës, si dhe disa rregulla të vendosura nga ky vend. Një grup fansash nga Florida tani kanë ndarë kënaqësinë e tyre për atë që i përshëndeti atje.

Një grup fansash kanë mbërritur nga Florida në Doha, të cilët duket se kanë pritur vetëm rastin për të rrëfyer përshtypjet e jashtëzakonshme që kanë fituar në këtë vend dhe kryeqytetin e tij.

Ekipi u filmua teksa darkonte në qytet, kur supozohet se një gazetar lokal iu afrua dhe u kërkoi një koment, të cilin ata e pritën me entuziazëm.

“Kemi dëgjuar shumë për Katarin, por çfarëdo që të thonë, nuk është e vërtetë. Ky është një vend i mrekullueshëm. Disa njerëz përmendin alkoolin, por ne kemi ardhur vetëm për të parë futboll dhe për të kaluar një kohë të mirë, jo për të pirë e për të dehur”. tha një i ri, të cilin e ndoqi shoku i tij.

“Ne dëgjuam komente të ndryshme urrejtjeje dhe të çmendura nga familja dhe miqtë për ardhjen këtu, por donim të shihnim vetë dhe të përjetonim kulturën e këtij vendi dhe e duam atë. Gjithçka që qarkullon në media dhe rrjetet sociale është shumë e ndryshme nga Çfarë është këtu. Ka dashuri dhe respekt të pastër për njëri-tjetrin. Të gjithë janë të dobishëm, të orientuar nga komuniteti. Më pëlqen dhe do të kthehem patjetër këtu”, tha ai.
Ekipi, i cili kishte veshur detaje tradicionale arabe, theksoi gjithashtu se ata vizituan xhaminë më të madhe në Katar, atë të Imam Muhamed Abdul Vehabit.

“Shkuam atje dhe ishte e mahnitshme. Një xhami e bukur,” thanë ata, duke qeshur duke bërë shaka se “po mendonin të konvertoheshin në Islam”.

Pastaj ata treguan dhuratën që morën atje, e cila është një çantë shpine me ujë dhe libra për Profetin Muhamed, paqja qoftë mbi të, të drejtat e grave dhe gjëra të ngjashme.

“Është bukur, e dini. Na pëlqen. Na informojnë që ta “marrim” në shtëpi dhe t’ua kalojmë familjarëve dhe miqve tanë që janë të pashkolluar”, përfundoi i riu.

Videoja, e cila fillimisht u shpërnda nga një përdorues i Instagramit, filloi të shpërndahej edhe në Twitter dhe habiti shumë në një mënyrë pozitive dhe mblodhi qindra mijëra shikime.

Kategoritë
BotaLajmeSport