Tifozët e Marokut krijuan një furi në të gjithë botën. Edhe mbreti i Marokut festoi në rrugë (Video)

Deri më tani, në qendër të qytetit ka pasur tifozë që festojnë furishëm si argjentinas, meksikanë dhe tunizianë, por asgjë nuk mund të krahasohet me festën e tifozëve marokenë pasi Luanët e Atlasit siguruan një vend në çerekfinale me fitoren ndaj Spanja pas një gjuajtjeje më të mirë të penalltive.

Kombëtarja e Marokut është padyshim surpriza më e këndshme e këtij KP. Pasi fituan vendin e parë në grup përpara Kroacisë, Belgjikës dhe Kanadasë, tani ata kanë hyrë në çerekfinale për herë të parë në historinë e tyre, duke eliminuar ish-kampionët e botës, Spanjën.

Kur Achraf Hakimi shënoi penalltinë vendimtare për të fituar, festimet e mëdha shpërthyen në stadiumin Education City dhe më pas u zhvendosën në rrugët e Dohas, shtëpia e një komuniteti jashtëzakonisht të madh maroken.

Në qytet kishte tingëllime dhe brohoritje, dhe marokenëve iu bashkuan në festë nga tifozë nga vende të tjera arabe, pasi Maroku mbeti shpresa e fundit e botës arabe në Kupën e parë Botërore të mbajtur në Lindjen e Mesme.

“Nuk mund ta besoj. Ky është një nga momentet më të mëdha të jetës sime”, tha 30-vjeçari Selim, i cili jeton dhe punon në Doha për pesë vitet e fundit.

Mijëra njerëz dolën në rrugë dhe një kortezh i madh tifozësh të armatosur me flamuj, bori dhe daulle kaluan nëpër Msheireb, qendra e Dohas. Marokenët e gëzuar, katarianët, sauditët, palestinezët dhe të tjerë u dyndën nëpër rrugicat historike të Souq Waqif, ku festimi vazhdoi.

Para fillimit të ndeshjes, disa tifozë marokenë pa bileta tentuan të çajnë kordonin e sigurisë pranë stadiumit, për të cilin është dashur të ndërhyjë policia.

Edhe mbreti festoi në rrugë

“Të gjithë arabët u larguan nga turneu, por ne e kompensuam atë,” shtoi Najwa.

Fotot e festimeve të tifozëve marokenë vijnë edhe nga rrugët e Amsterdamit, Milanos, Torinos, Brukselit dhe qyteteve të tjera evropiane. Natyrisht, furi ishte edhe në Marok dhe festës në vendlindje i është bashkuar edhe mbreti i Marokut, Mohammed VI, i cili është filmuar nga fansat duke vozitur nën përcjellje dhe duke valëvitur një flamur nga makina e tij.

Kjo është paraqitja e gjashtë e Marokut në Kampionatin Botëror dhe deri më tani vendosjen më të mirë e ka arritur në vitin 1986 duke arritur në fazën e 16-të, në të cilën u eliminua nga Gjermania.

Tani në çerekfinale e pret Portugalia, e cila e mposhti Zvicrën 6:1.

Kategoritë
Sport