Tifozët në Katar vunë në dukje hipokrizinë e gjermanëve: Luftojnë kundër diskriminimit, por ata vetë ofenduan Özilin

Futbollistët e Gjermanisë mbuluan gojën në turin e parë të Kupës së Botës për të protestuar kundër FIFA-s, ndërsa mbrëmjen e djeshme tifozët e tyre në Katar tërhoqën vëmendjen për hipokrizinë e tyre gjatë ndeshjes kundër Spanjës.

Gjegjësisht, në prag të ndeshjes kundër Japonisë, futbollistët gjermanë vendosën duart mbi gojë gjatë një fotografie ekipore, duke bërë gjeste kundër ndalimit të FIFA-s për të folur për të drejtat e rrezikuara të njeriut në këtë vend.
FIFA ka ndaluar çdo reklamë për çështje politike, duke përfshirë diskutimet për të drejtat e kërcënuara të LGBTQ+ dhe kapitenëve të të gjitha ekipeve kombëtare u është ndaluar të mbajnë shiritin e kapitenit “One Love”.

Një pjesë e publikut botëror është gëzuar me gjestin e gjermanëve, por ka pasur edhe nga ata që e kanë dënuar këtë veprim.

Mbrëmjen e djeshme gjatë ndeshjes kundër Spanjës në tribuna, tifozët dërguan një mesazh të qartë për hipokrizinë gjermane.

Gjatë ndeshjes, tifozë të shumtë mbanin vizatime dhe foto me imazhin e Mesut Özil dhe mbuluan gojën me duar, ashtu siç bënë futbollistët gjermanë.

Domethënë, ata donin të theksonin se gjermanët realisht nuk kanë të drejtë ta mbajnë FIFA-n sipas standardeve morale sepse ata vetë janë sjellë në mënyrë joprofesionale dhe raciste ndaj një prej futbollistëve të tyre më të mirë.

Në vitin 2018, Özil i dha befas lamtumirën kombëtares, duke përmendur diskriminimin racor nga drejtuesit e federatës gjermane.

Pas eliminimit të Gjermanisë nga faza e grupeve në Kupën e Botës në Rusi, Mesut Özil i dha fund karrierës së tij ndërkombëtare pasi u keqtrajtua racialisht nga drejtuesit e shoqatës gjermane.
“Udhëheqësit e aleancës nuk i respektojnë rrënjët e mia turke dhe më përdorin për qëllime të propagandës politike,” tha Özil në atë kohë.

Gjithashtu, Federata Gjermane nuk e mbështeti Özilin edhe kur humbi shumë sponsorë sepse kritikoi pozicionin e ujgurëve në Kinë.

Kategoritë
Sport