Tifozi i Dinamos ka shpjeguar pse hodhi protezën në derbin më të madh kroat

Në derbin më të madh të sportit kroat, lojtarët e Dinamos mundën 4:1 Hajdukun në xhiron e pestë të HNL dhe ndeshja u shënua nga një foto e çuditshme ku shihet një këmbë artificiale në tartanin e stadiumit Maksimir.

Proteza kishte ngjitëse nga grupi më i zjarrtë i tifozëve të Dinamos, BBB, dhe u hodh nga tribuna veriore dhe Mislav Orshiq e mori pas festës.
Mediat kroate raportuan dje se Orshiq e ka dorëzuar atë në polici dhe këmba i është kthyer me sukses pronarit.

Ndërkohë në rrjetet sociale është shfaqur një video e djalit të keq blu nga historia.

“E hodha këmbën, ja ku është dhe tani çfarë? Dhe këmbën për ngjyrën blu. Aty është, mos u shqetësoni. ia hodha Petkoviqit që të luajë më mirë”, ka shpjeguar veprimin e tij duke treguar këmbën.

Meqë ra fjala, brohoritjet ishin të ashpra nga të dyja palët dhe në fund të lojës mund të gëzoheshin vetëm vendasit, të cilët festuan fitoren me goditjen dalmate me lojtarët.

Kujtojmë se Hajduk kaloi në epërsi me golin e Jani Atanasov, por Marin Baturina, Arijan Ademi, kombëtarja e BeH Amer Gojak dhe Orshiq përmbysën rezultatin në gjysmën e fundit dhe i sollën Dinamos tre pikët e merituara.

Kategoritë
Sport