Tifozja angleze: Në Katar nuk u ngacmova nga askush, femrat lirshëm shëtiteshin në rrugë edhe në orët e vona të mbrëmjes

Një angleze e cila shkoi në vendin e Gjirit për të parë Kupën e Botës, tha se u përball me një pamje krejtësisht të ndryshme në krahasim me Anglinë. “Ata kanë qenë tepër mikpritës,” tha Molloson.

Kampionati Botëror FIFA 2022, e organizuar nga Katari, vazhdon me shpejtësi të plotë.

Tifozët e futbollit shkuan në vendin e Gjirit për të mbështetur ekipet e tyre. Një prej tyre ishte 18-vjeçarja angleze Ellie Molloson.

“Nuk e mendoja se do të ndihesha i sigurt”

Duke folur për atmosferën në Katar, Molloson tha për itv, “Nuk e mendoja se do të ndihesha i sigurt këtu. Isha e shqetësuar nëse do të më arrestonin nëse tregoja trupim tim. Nuk ishte aspak kështu.” tha ajo

Molloson tha se ajo nuk ngacmohej në Katar dhe se gratë mund të bredhin lirshëm në rrugë edhe gjatë natës, duke shtuar se kjo nuk ishte e mundur në Angli.

“Unë u ndjeva tepër i sigurt. Nuk mora fjalët apo komentet e çuditshme që merrni ndonjëherë në MB,” tha Molloson.

Duke u shprehur se nuk ka përjetuar ndonjë armiqësi në vendin në fjalë, Molloson tha: “Ata kanë qenë tepër mikpritës”.

 

Kategoritë
LajmeSportTë ndryshme