Trajneri spanjoll urdhëroi lojtarët të ekzekutonin nga 1000 penallti, në fund humbën nga Maroku

Trajneri i Spanjës, Luis Enrique, ka urdhëruar lojtarët e tij që të realizojnë të paktën 1000 penallti për të ardhur gati në Katar, por pas penalltive, ata përfunduan paraqitjen e tyre në Botëror.

Ashtu si në Kampionatin Evropian të vitit të kaluar, penalltitë ishin sërish fatale për Spanjën në Kampionatin Botëror të Katarit. Vitin e kaluar ishte Italia, dhe tani Maroku ishte më i mirë.

Interesant është fakti se spanjollët i humbën të tre penalltitë ndaj Marokut. Për shkak të gjithë kësaj, është e çuditshme që Enrique urdhëroi lojtarët e tij të ekzekutonin nga 1000 penallti secili përpara se të mbërrinin në Katar.

Deklarata u bë shpejt virale pasi Spanja u eliminua në penallti.

“Unë mendoj se të gjithë lojtarët më respektuan. Një vit më parë në kampin stërvitor spanjoll, i urdhërova që deri në Katar të gjithë duhet të marrin 1000 penallti. Nëse prisni derisa të vini këtu në Kupën e Botës dhe të praktikoni, nuk do të ndodhë. mjaft”, tha Enrique në një nga konferencat mediatike në Katar.

Enrique shtoi se penalltitë janë gjithnjë e më pak me fat, pasi portierët kanë gjithnjë e më shumë ndikim.
“Është momenti i tensionit maksimal, koha për të treguar nervat tuaja dhe për të qënë në gjendje të gjuani penalltinë ashtu siç keni vendosur, nëse e keni praktikuar 1000 herë. Mund të stërviteni, kontrolloni dhe menaxhoni tensionet. Është gjithnjë e më pak fat sepse Portierët kanë gjithnjë e më shumë ndikim”, shtoi Enrique.

Por as ato 1000 penallti nuk mjaftuan për të shënuar qoftë edhe një gol. Munguan Pablo Sarabia, Carlos Soler dhe Sergio Busquets.

 

Kategoritë
Sport