Transferimi i ri i Galatasarayt befasoi Evropën! Zhgënjim i madh te italianët

Ndërsa Okan Buruk zuri vendin e trajnerit të Galatasaray, i cili ishte zhgënjyes sezonin e kaluar, përpjekjet për transferim u përshpejtuan. Transferimi i fundit i verdhekuqve shkaktoi habi të madhe në Europë. Thënia ‘po’ e yllit për Aslan ishte veçanërisht zhgënjyese në Itali.

Stafi i Galatasaray përveshi mëngët për të krijuar një skuadër konkurruese për sezonin e ardhshëm. Emri i yllit që do të transferohej për të zëvendësuar Marcao në Aslan, i cili përforcoi zonat e munguara, mahniti Evropën. Ka qenë zhgënjyese, sidomos në Itali, që verdhekuqtë bindën futbollistin yll të kërkuar nga klubet gjigante.

Në Galatasaray, ku u kritikuan Taylan Antalyalı dhe Berkan Kutlu, lëvizja e parë në mesfushë ishte Sergio Oliveira. Verdhekuqtë arritën marrëveshje me futbollistin portugez për një kontratë 4-vjeçare. Galatasaray pagoi një transferim prej 3 milionë eurosh te Porto për këtë transferim.

Kategoritë
Sport