Tre të dyshuar për sulmin në Stamboll, dyshohet se gruaja ka lënë një çantë me eksploziv

Një shpërthim ka ndodhur në shëtitoren e famshme Istiklal të Stambollit në qendër të qytetit, ku disa persona kanë mbetur të vrarë dhe të plagosur.

Gazetari i Al Jazeera nga Stambolli tha se policia aktualisht ka tre të dyshuar dhe se e dyshuara kryesore është një grua, e cila është anëtare e PKK se jashtëligjshme. Dy të tjerët janë burra.
Me sa duket, ajo e ka lëshuar çantën në trotuar, e cila shpërtheu një ose dy minuta më vonë. Informacioni i saj konfirmohet edhe nga kamerat e vëzhgimit, pamjet e të cilave shpërndahen edhe në rrjetet sociale, ku shihet një grua me çantë.

Siç shprehet ajo, policia ka vrarë një person, dhe me gjasë bëhet fjalë për të shtëna në metro që është raportuar nga dëshmitarët okularë. Dy persona të tjerë janë ende në kërkim.

Ai thekson se gjithçka tregon për PKK-në, por se zyrtarët nuk kanë treguar për fajtorët dhe se askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

Kategoritë
BotaLajme