Trendi i çuditshëm në TikTok: Punonjësit shëndetësor publikojnë reagimet e tyre pas vdekjes së pacientëve

Rrjetet sociale janë burimi kryesor i shumë gjërave të çuditshme që nuk do të kishim guxuar t’i bënim më parë, edhe sikur të na kishin ndodhur. Sot gjërat kanë ndryshuar dhe ajo që dikur ishte turp është bërë modë.

Trendi më i fundit në TikTok përfshin punonjësit e kujdesit shëndetësor që filmojnë veten pasi një pacient vdes.

Mjekët, infermierët dhe profesionistët e tjerë të kujdesit shëndetësor e përdorin këtë aplikacion për të treguar reagimin e tyre pas vdekjes së një pacienti. Videot kryesisht tregojnë njerëz dukshëm të mërzitur teksa qajnë, ecin me nervozizëm në korridor ose heshtin në depresion.

Disa nga të dhënat kanë një tekst shoqërues që shpjegon se çfarë ndodhi me pacientin e tyre.

@halesimpson

This is why I nurse #nurse #fyp #nursesoftiktok

♬ Surrender – Natalie Taylor

Pasi humbi një pacient, një infermiere e regjistruar tha se “nuk bëhet kurrë më e lehtë”, ndërsa një veteriner tha, “Unë e dua atë që bëj dhe nuk do të zgjidhja asnjë profesion tjetër, por kjo fushë ka një nga nivelet më të larta të vetëvrasjeve dhe ne” jeni të gjithë të mbingarkuar çdo ditë”.

Edhe pse nuk mund të mohohet se puna në kujdesin shëndetësor është tepër e vështirë dhe se është veçanërisht e vështirë të ruash shëndetin mendor, një gjë e tillë shkaktoi kritika të ashpra në Twitter.

Ndër të tjera, ata e shpallën TikTok “aplikacionin më kanceroz ndonjëherë”, por gjithashtu theksuan se “mjekët si ky mendojnë se jeta e tyre është një film”.

“Pacientët po vdesin dhe gjëja e parë që bëjnë infermierët në TikTok është të gjejnë një vend në spital ku mund të vendosin telefonin e tyre, të zgjedhin muzikë që përputhet me gjendjen shpirtërore dhe të regjistrojnë veten “të pikëlluar” me mbishkrime të dobishme për shikuesit,” shkroi një përdorues. krahas videos. TikTok që ka mbledhur mbi 13 milionë shikime.
“Kur je i mërzitur emocionalisht për humbjen e një pacienti (me të drejtë), dhe më pas e kthen vëmendjen te vetja, në mënyrë që të tjerët të shohin se je i mërzitur, atëherë nuk bëhet fjalë më për personin që ka vdekur, por për veten. quhet narcisizëm.” është një tjetër nga komentet.

Reagimet mjaft të stuhishme në rrjete detyruan disa nga përdoruesit të çaktivizohen nga ky rrjet ose të çaktivizojnë opsionin e komentimit.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme