Tri arsye pse Gjermania i tha “aufiderzen” Vuçiqit

waving colorful national flag of germany.

Miqësia mes Serbisë dhe Gjermanisë nga koha e ish-kancelares Angela Merkel është zhdukur prej kohësh. Në vend të kësaj, paralajmërimet, kushtet më të hapura dhe kritikat ndaj autoriteteve serbe vijnë nga Berlini. Arsyet kryesore se përse gjithçka shkoi në gabim janë Kosova, Rusia dhe intoleranca e hapur mes zyrtarëve më të lartë të Serbisë dhe përfaqësuesve të të Gjelbërve gjermanë.

Se sa kanë ndryshuar marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Serbisë që nga largimi i Merkelit, pasqyrohet edhe në shkrimet e mediave gjermane, të cilat ditët e fundit po merren seriozisht me krizën në Kosovë dhe me kërkesën e Serbisë për dërgimin e një numri të caktuar ushtarësh dhe policësh. Veriu.

Kështu, komandanti i kontingjentit gjerman të KFOR-it, Eugen Frank, tha për “Welt”, ndër të tjera, se situata e paqëndrueshme ka shkaqet e saj “në krimin e organizuar, strukturat paralele serbe dhe në potencialin e pandryshuar ekzistues të konfliktit ndëretnik”. Ai po ashtu thekson qëndrimin se populli në veri të Kosovës po përdoret “si instrument për ndikimin serb përmes aktorëve të ndryshëm”, ndërsa gazetari shton se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, “po nxit trazira duke kërkuar trupa për të. të dërgohen në veri të Kosovës”.

Një qëndrim të ngjashëm ka shprehur së fundmi edhe ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Analena Berbock.

“Kosova i qetësoi tensionet me shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Retorika e fundit nga Serbia ka bërë të kundërtën. Propozimet për dërgimin e forcave serbe janë absolutisht të papranueshme”, ka shkruar Berbok në Twitter.

Kryeministrja serbe Ana Brnabiq u përgjigj:

“Në njoftimin e fundit të ministrave të punëve të jashtme të vendeve të G7 (14 maj 2022), në zgjidhjen e çdo problemi apo krize në botë (Libi, Siri, Jemen, Somali, etj.) ata kërkuan zbatimin e rreptë të Rezolutat përkatëse të Këshillit të Sigurimit të OKB-së (RKSOKB). Tani, çuditërisht, MPJ e Gjermanisë shprehimisht po thotë se Rezoluta 1244 e KS të KB-së – e cila përcakton se Serbia ka të drejtë të kërkojë kthimin e një numri të caktuar të forcave të saj të sigurisë në Kosovë* – duhet të injorohet, sepse është “e papranueshme”. Sa i përket të drejtës ndërkombëtare dhe stabilitetit, mbi bazën e cilave kritere vendosni se cila rezolutë e KS të OKB-së duhet të respektohet dhe cila duhet të injorohet – për shembull, në rastin e Libisë, Rezoluta 2571 duhet të respektohet, por në rastin e Serbisë, Rezoluta 1244 duhet të injorohet? Një nivel marramendës absurditeti. Ajo që dëshirojnë serbët në Kosovë* është paqja dhe stabiliteti. Gjithashtu nuk do të na shqetësonte nëse do të respektohej e drejta ndërkombëtare, Karta e OKB-së, Rezoluta e Këshillit të Sigurimit të OKB-së… Edhe një gjë: nuk do të kishte pasur tensione që duhej të reduktoheshin nëse Kurti do të kishte respektuar marrëveshjet dhe nuk do të i kanë shkelur në mënyrë të njëanshme”, i tha Brnabiq Berbokovës.

Dhe nuk është hera e parë që Berbok provokon përfaqësues të autoriteteve serbe. Vizita e saj në Beograd në mars të këtij viti u ngjyros nga kërkesa për t’iu bashkuar sanksioneve kundër Rusisë.

Dhe në fund të fundit, kancelari gjerman Olaf Scholz e tha hapur këtë në fillim të mandatit të tij.

Gjatë vizitës së parë të Solac në Beograd, në qershor të këtij viti, kancelarja “e prerë dhe me vendosmëri” i kërkoi Serbisë t’i bashkohej sanksioneve kundër Rusisë dhe më pas “për herë të parë” publikisht vendosi një kusht para Vuçiqit – njohjen reciproke të Serbisë dhe Kosovës. .

“Është e paimagjinueshme që vendet që nuk e njohin njëri-tjetrin të pranohen në BE”, ka sqaruar qëndrimin e tij kancelari gjerman në një konferencë të përbashkët për shtyp me Aleksandar Vuçiqin.

Gjermania më pas, së bashku me Francën, përgatitën një propozim për një marrëveshje përfundimtare me Prishtinën, e cila aktualisht nuk është e pranueshme për autoritetet në Beograd.

Unë nuk u besoj gjermanëve

Pas publikimit të versionit të parë të këtij dokumenti, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u pyet nëse beson se BE-ja dhe SHBA-ja mund ta bindin Kurin të heqë dorë nga kërkesa për riregjistrimin e automjeteve në veri të Republikës. Vuçiq tha se Amerika sigurisht që po përpiqet dhe se nuk e duan konfliktin, por edhe se nuk u beson të tjerëve kur është fjala për Kosovën dhe Metohinë, e sidomos jo gjermanëve.

“Unë nuk u besoj gjermanëve, por asgjë kur bëhet fjalë për Kosovën dhe Metohinë”, tha Vuçiq në atë kohë.

Dhe ky është në fakt një ndryshim i madh në krahasim me periudhën kur Angela Merkel ishte në krye të Gjermanisë.

Një luftë e vërtetë e vogël ka nisur prej muajsh mes kryeministres serbe Ana Brnabić dhe raportueses së Parlamentit Evropian Viola von Kramon, e cila, ashtu si Analena Berbok, është anëtare e të Gjelbërve gjermanë.

Ajo vazhdoi me rastin e krizës së re në Kosovë, kur von Kramon bëri thirrje për heqjen e barrikadave në veri, të cilat u ngritën nga serbët që protestonin për arrestimin e ish-policit Dejan Pantiq.

“Më në fund, njoftimi i shumëpritur nga sekretarja e rreme e përgjithshme e OKB-së, Viola von Cramon, e cila gjithashtu ka marrë rolin e Komandantit të Përgjithshëm të KFOR-it, ekspertit të përgjithshëm për gjithçka, nga litiumi deri te Europride, dhe kryembrojtësja e sundimit të ligjit. dhe të drejtat e njeriut (me përjashtim të serbëve). Mjeshtër i HESHTJES kur Aljbin Kurti emëroi Nenad Rashiqin Ministër për Komunitete dhe Kthim, për të përfaqësuar serbët në Kosovë* – një njeri që fitoi 0.2 për qind të votave në zgjedhje, 30 herë më pak se përfaqësuesi i Listës Serbe… Mjeshtri i HESHTJES kur para 10 ditësh (2 dhjetor) Gavrilo Milosavljeviq (63) u arrestua pa shpjegime kur kishte shkuar për të raportuar pronën e konfiskuar në komunën e Istokut. Mjeshtër i meditimit kur gjashtë ditë më parë (6 dhjetor) policia e Kosovës pushtoi me forcë Zubin Potokun dhe më pas Mitrovicën e Kosovës – në kundërshtim të drejtpërdrejtë me Marrëveshjen e Brukselit. Gazetari i PE-së, i njohur edhe si “Nuk kam nevojë të them asgjë”, kur Kurti deklaroi 3 ditë më parë (9 dhjetor) se kërkesa e Serbisë që Kosova* të themelojë Bashkimin e Komunave Serbe është “fëminore” – e cila kundërshton drejtpërdrejt Brukselin. të Marrëveshjes, e cila është garantuese e BE-së. Tani më në fund ajo ndihet e detyruar të thotë DIÇKA për paqen dhe stabilitetin në veri të Kosovës* dhe në deklaratën e saj bën thirrje për shpërbërjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, rezolutat e të cilit duhet të injorohen nëse nuk i pëlqejnë. Te lumte! Ndonjëherë është më mirë të heshtësh…”, i është përgjigjur Brnabiq në Twitter.

Kategoritë
LajmeRajoni