Trump u shqetësua për lëvizjen e Bidenit: Së pari tanket, më pas raketat bërthamore

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka shprehur shqetësimin për mundësinë që një vendim i vendeve perëndimore për të dërguar tanke në Kiev mund të çojë në luftë bërthamore.

“Së pari tanke, pastaj raketa bërthamore. Fundi kësaj lufte, tani. Është kaq e lehtë!”, shkroi Trump në platformën e së Vërtetës.

Qeveria gjermane konfirmoi dje se do të dërgojë 14 tanke “Leopard 2” në Ukrainë dhe se do të japë leje për eksporte të mëtejshme nga vendet e tjera.

Presidenti amerikan Joseph Biden tha se Uashingtoni planifikon t’i sigurojë Kievit 31 tanke Abrams. Ai pretendon se “nuk bëhet fjalë për luftë kundër Rusisë, por për liri”, dhe se këto tanke “nuk nënkuptojnë një kërcënim sulmues për Rusinë”.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve se Kremlini sheh përfshirje në rritje të SHBA-së dhe vendeve të tjera të Perëndimit kolektiv në konfliktin në Ukrainë, por theksoi se tanket perëndimore nuk do ta ndryshojnë situatën në terren.

Kategoritë
BotaLajme