Trupi i pajetë i shtetasit të BeH, Angelo Peševski, është gjetur nën rrënojat në Malati të Turqisë

Trupi i pajetë i shtetasit të BeH, Angelo Peševski, është gjetur nën rrënojat në Malati të Turqisë.

Kujtojmë se ai është kërkuar pas tërmetit që goditi të hënën jugun e Turqisë dhe veriun e Sirisë.

Lajmin e ka konfirmuar për Klix.ba, Siniša Mihailović, konsull i Bosnjës dhe Hercegovinës në Turqi.

Siç na tha, kompania ku ai punonte fillimisht ka njoftuar familjen e viktimës, e më pas Ambasadën e BeH në Ankara.

Peshevski nuk mbijetoi pasi mbeti nën rrënojat e një ndërtese në Malati ku merrej me biznes.

Sipas informacioneve të fundit, më shumë se 25 mijë persona kanë humbur jetën nga tërmeti në të dy vendet.

Përpjekjet e mëdha të shpëtimit janë duke u zhvilluar, duke përfshirë ekipe nga një numër i madh vendesh, duke përfshirë Bosnjën dhe Hercegovinën.

Ka ende raste të nxjerrjes së gjallë të njerëzve nga nën rrënoja. Por raste të tilla po bëhen gjithnjë e më të rralla dhe gjithnjë e më pak shpresohet se do të shpëtohen më shumë njerëz.

Kategoritë
BotaLajme