“Turqia dha përgjigjen e nevojshme pasi avionët grekë u përpoqën të ndërhynin në misionin e NATO-s”

Avionët grekë u përpoqën të bllokonin misionin, tha Ministria e Mbrojtjes, duke shtuar se Forcat Ajrore Turke u dhanë atyre “përgjigjen e nevojshme … dhe misioni i NATO-s u përfundua me sukses”

Türkiye dha “përgjigjen e nevojshme” pasi avionët grekë u përpoqën të ndërhynin në një mision trajnimi të NATO-s në hapësirën ajrore ndërkombëtare, tha Ministria turke e Mbrojtjes Kombëtare, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Aeroplanët luftarakë dhe mbështetës të Forcave tona Ajrore dhe sistemi AWACS i komisionuar nga NATO kryen misionin e trajnimit NEXUS ACE … në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin Egje”, tha ministria në një deklaratë.

Avionët grekë u përpoqën të bllokonin misionin, tha ministria, duke shtuar se Forcat Ajrore Turke u dhanë atyre “përgjigjen e nevojshme … dhe misioni i NATO-s u përfundua me sukses”.

Türkiye, një anëtare e NATO-s për më shumë se 70 vjet, është ankuar për veprimet dhe retorikën e përsëritur provokuese të Greqisë në rajon gjatë muajve të fundit, duke përfshirë armatimin e ishujve pranë brigjeve turke që janë çmilitarizuar sipas detyrimeve ndërkombëtare. Türkiye thotë se hapat e tillë pengojnë përpjekjet e saj për paqe.

Kategoritë
BotaLajme