Turqi, banori i shtëpisë së të moshuarve shpenzon paratë e xhepit për t’i ushqyer pëllumbat

“Ata janë mësuar me mua, janë gjithmonë me mua. Edhe unë kaloj shumë mirë me ta. Kalimi i kohës me pëllumba më jep shumë qetësi dhe gëzim”, tha 86-vjeçari Çolak.

Reşat Çolak, i cili po qëndron në një shtëpi të të moshuarve në qytetin Ordu të Turqisë, ushqen pëllumbat në plazh duke marrë ushqim me pagën e pleqërisë.

86-vjeçari Çolak, bashkëshortja e të cilit u nda nga jeta rreth 5 vite më parë, u vendos në shtëpinë e të moshuarve “Ahmet Cemal Mağden” menjëherë pas kësaj ngjarjeje.

Çolak, baba i dy fëmijëve, fillimisht i shikonte pëllumbat teksa ecte në plazhin e Akyazı Mahallesi dhe më pas filloi t’i ushqente këto kafshë.

Disa nga pëllumbat vendosen në kokën e disa mbi supet e Çolakut dhe herë pas here hanë ushqim nga goja e Çolakut, duke krijuar imazhe shumëngjyrëshe.

– “Ata janë mësuar shumë me mua, gjithmonë ecin me mua”

Reşat Çolak në një prononcim për Anadolu Agency (AA) tha se ai i ushqen pëllumbat çdo ditë dhe përpiqet t’i ushqejë herë pas here edhe tre vakte në ditë.

Ai thotë se i është dhënë një ndihmë nga shtëpia e të moshuarve. Çolak thekson se me këto para i ka ushqyer pëllumbat duke blerë karrem për pëllumbat.

Duke thënë se pëllumbat tani e njohin, Çolak shtoi: “Ata janë mësuar me mua, janë gjithmonë me mua. Edhe unë kaloj shumë mirë me ta. Kalimi i kohës me pëllumba më jep shumë qetësi dhe gëzim”, tha ai.

Çolak i këshillon të gjithë të mbajnë kafshë. “Pëllumbat janë dhuratë nga Profeti ynë. Nuk dua të kem para. Mjafton që kafshët të hanë. Shteti ynë tashmë po kujdeset për ne, Zoti qoftë i kënaqur”, u shpreh ai.

Ai thotë se pëllumbat e sëmurë i vendosi në një kuti dhe i dërgoi tek veterineri dhe u përpoq t’i trajtonte.

Banori i zonës, Mehmet Kahraman tha se çdo ditë e shihte Çolakun duke i ushqyer pëllumbat herët në mëngjes.

Sipas tij, Çolak ka bërë një gjë shumë të mirë. “Ai është shembull për të gjithë ne. Është shumë bukur që kujdeset për zogjtë. Unë e përgëzoj atë”, tha Kahraman.

Kategoritë
BotaLajme