Turqia bllokon anijen ruse me grurë. Ukraina pretendon se ia ka vjedhur asaj

Autoritetet doganore turke kanë ndaluar një anije ruse mallrash që transportonte grurë që Ukraina thotë se është e vjedhur, tha të dielën ambasadori i Ukrainës në Turqi.

Ukraina i kishte kërkuar më parë Turqisë të ndalonte anijen e ngarkesave me flamur rus Zhibek Zholy, sipas një zyrtari dhe dokumenteve të shikuara nga Reuters.

Gazetarët panë Zhibek Zholy të ankoruar rreth 1 km nga bregu dhe jashtë portit turk Karasu të Detit të Zi të dielën, pa shenja të dukshme lëvizjeje në bord ose nga anije të tjera aty pranë.

“Ne kemi bashkëpunim të plotë. Anija është aktualisht në hyrje të portit, ajo është ndaluar nga autoritetet doganore të Turqisë,” tha ambasadori i Ukrainës në Turqi, Vasyl Bodnar, për televizionin kombëtar të vendit të tij.

Bodnar tha se fati i anijes do të vendoset nga një takim i autoriteteve të hënën dhe se Ukraina shpresonte për konfiskimin e grurit.

Ukraina ka akuzuar Rusinë për vjedhjen e grurit nga territoret që forcat ruse kanë kapur që nga fillimi i pushtimit të Moskës në fund të shkurtit. Kremlini ka mohuar më parë se Rusia ka vjedhur ndonjë drith ukrainas.

Një zyrtar i ministrisë së jashtme të Ukrainës, duke cituar informacion nga administrata detare e Ukrainës, tha të premten se Zhibek Zholy kishte ngarkuar ngarkesën e parë prej 4,500 tonë grurë ukrainas nga Berdyansk, një port i pushtuar nga Rusia në Ukrainën jugore.

Autoriteti portual i rajonit Sakarya nuk ishte menjëherë i disponueshëm për koment. Ministria e Jashtme e Turqisë nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për të komentuar.

Kategoritë
BotaLajme