Turqia dërgon ndihma humanitare për të prekurit nga përmbytjet në Afganistan

Turqia dërgoi ndihma ushqimore dhe batanije për familjet e prekura nga fatkeqësia e përmbytjeve në 4 provinca të Afganistanit.

Turqia dërgoi ndihma ushqimore dhe batanije për familjet e prekura nga fatkeqësia e përmbytjeve në 4 provinca të Afganistanit.

Burhan Aslan, Shefi i Grupit Ndërkombëtar të Ndihmës Humanitare të Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) të Ministrisë së Brendshme, tha se për shkak të fatkeqësisë së përmbytjeve në Afganistan, AFAD dhe Gjysmëhëna e Kuqe Turke dërguan pako ushqimore dhe batanije për 1.700 familje, 500 secila në provincat Samangan, Baglan dhe Faryap dhe 200 në Pervan.

Duke u shprehur se paketat e ndihmave përmbajnë vaj, miell, sheqer, salcë domatesh, makarona dhe batanije, Aslan tha se ndihmat do të arrijnë në krahinat në fjalë dhe do t’u shpërndahen familjeve të prekura nga përmbytjet sa më shpejt të jetë e mundur.

Ai deklaroi se pakot ushqimore dhe komplete të trasha veshjesh për fëmijët iu dorëzuan 100 familjeve që ishin ndikuar nga përmbytjet në rrethin Oba të provincës perëndimore Herat të Afganistanit dhe vuri në dukje se materialet e ndihmës ishin përgatitur në depon e përkohshme logjistike në Herat dhe u dërguan në provinca të tjera.

22 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet e shkaktuara nga reshjet e dendura të shiut që kanë qenë efektive ditët e fundit në 12 provincat e Afganistanit.

Kategoritë
BotaLajme