Turqia do të marrë së shpejti avionin e saj të parë luftarak pa pilot: Do të jetë gati për shumë aksione ushtarake

Kompania turke Baykar, e cila është kryesisht përgjegjëse për prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot, ka njoftuar se avioni i parë luftarak turk pa pilot duhet të bëjë së shpejti fluturimin e tij të parë.

Drejtori i kompanisë Selcuk Bayraktar publikoi një video që tregon testimin e avionit luftarak pa pilot Kızılelm në një pistë në pjesën veriperëndimore të Turqisë.

“Ne po mbahemi fort… Kızılelma ka ‘ngecur’ nga toka. Është e vështirë ta mbash atë në tokë,” tha Bayraktar.

Nga rruga, avioni luftarak pa pilot Kızılelma thuhet se ka zgjeruar ndjeshëm aftësitë për dronët që mbajnë raketa.

“Do të jetë në gjendje të ngrihet dhe të ulet në aeroplanmbajtëse me pista të shkurtra, duke përfshirë anijen amfibe turke TCG Anadolu. Me manovrim autonome do të jetë në gjendje të mbajë raketa ajër-ajër”, shkruan Daily Sabah.
Gjithashtu, thuhet se avioni luftarak do të kryejë shumë aksione ushtarake si ofensiva strategjike, shtypjen e mbrojtjes ajrore armike dhe shkatërrimin e pajisjeve të tilla.

“Është planifikuar që avioni të mund të fluturojë për pesë orë dhe të arrijë një shpejtësi prej 800 km/h”, njoftoi kompania.

Kategoritë
BotaLajme