Turqia ngushëllon Kubën për viktimat e shpërthimit në një hotel në kryeqytet

Turqia ka publikuar një mesazh ngushëllimi për ata që humbën jetën në një shpërthim dje në një hotel në Havana, kryeqyteti i Kubës.

Turqia ka publikuar një mesazh ngushëllimi për ata që humbën jetën në një shpërthim dje në një hotel në Havana, kryeqyteti i Kubës.

Në një deklaratë me shkrim të Ministrisë së Punëve të Jashtme, bëhet e ditur se është mësuar me pikëllim të thellë se shumë persona kanë humbur jetën nga shpërthimi në një hotel në Havanë.

Në deklaratë, shkruhet: “Ne shprehim ngushëllimet tona të sinqerta për të afërmit e atyre që humbën jetën, popullin dhe qeverinë mike kubane, dhe urojmë shërim të shpejtë për të lënduarit”.

Nga shpërthimi humbën jetën 22 persona, 14 prej tyre fëmijë ndërsa 70 të tjerë mbetën të plagosur.

Sipas shtypit kuban, pretendohet se ka ndodhur një shpërthim teksa është siguruar rrjedhja e gazit në tubacionet në kuadër të punimeve të vazhdueshme të rinovimit në hotelin historik, i cili është mbyllur prej më shumë se 2 vitesh për shkak të llojit të ri të koronavirusit. (Kovid-19) epidemia dhe pritet të hapet më 10 maj.

Kategoritë
BotaLajme