Turqia njofton prodhimin e tankut vendas Altay, Erdogan: Donin të na sabotonin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, mori pjesë në ceremoninë e dorëzimit të dy tankeve kryesore luftarake të prodhimit vendas për Forcat e Armatosura Turke, të cilët do të testohen në periudhën e ardhshme.

Siç u tha, dy kopje të tankut Altay do t’i nënshtrohen testimit përfundimtar brenda ushtrisë turke deri në vitin 2024, dhe nëse gjithçka shkon pa probleme, prodhimi masiv do të nisë në vitin 2025.

“Turqia po zhvillon gjithashtu motorë BATU me 1500 kuaj fuqi që do të fuqizojnë automjete të ndryshme të blinduara, përfshirë Altay-n”, shkruan Daily Sabah.

Tanki i ri ka kaluar nëpër riparime të rëndësishme që nga shembulli i tij i parë, i cili u prezantua në vitin 2000.

“Tanki ynë i ri Altay ka aftësi shumë të ndryshme dhe superiore se prototipi që u prezantua për herë të parë dhjetë vjet më parë. Ashtu si me projektet tona të tjera ushtarake, ne u përballëm me shumë vështirësi në procesin e zhvillimit të tankut Altay. Ata u përpoqën të bllokonin projektin tonë.” tha ai, është Erdogan në një ceremoni të organizuar në provincën veriperëndimore të Sakarya.

Nga rruga, rezervuari prototip i betejës fillimisht u mundësua nga një motor nafte nga kompania gjermane MTU Friedrichshafen. Megjithatë, problemet u ngritën pasi Berlini vendosi të kufizojë eksportet e armëve në Turqi.

“Embargo pasoi operacionin anti-terrorist të Turqisë në veri të Sirisë, ku objektivat ushtarake ishin eliminimi i pozicioneve të forcave kurde PKK dhe YPG, organizata që janë shpallur terroriste në Turqi”, shkruan gazeta turke.

Gjatë fjalës së tij, Erdogan iu referua edhe embargos së vendeve perëndimore.

“Ata donin të sabotonin procesin me një embargo informale dhe të hapur. Pavarësisht nga të gjitha sulmet ndaj të cilave u ekspozuam, ne nuk u frikësuam, nuk u dorëzuam dhe nuk bëmë asnjë hap prapa”, tha Erdogan.

Siç njoftoi Ministria e Mbrojtjes së Turqisë, tanku i ri Altay do të ketë sisteme mbrojtëse aktive, një sistem të përmirësuar të blindimit, një sistem të rinovuar kontrolli të automjeteve, pompa të reja karburanti si dhe hidraulikë si dhe një rrjetë lëvizëse për fshehje.
“Ne do të fillojmë prodhimin masiv të tankeve tona menjëherë pasi ushtria jonë të përfundojë testet”, përfundoi presidenti turk në ceremoni.

Kategoritë
BotaLajme