Turqia vazhdon punimet për evakuimin e civilëve nga Mariupoli

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve në lidhje me përpjekjet për evakuimin e civilëve dhe të plagosurve turq dhe shtetas të tjerë të Ukrainës.

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar, në lidhje me evakuimin e civilëve në Mariupol tha se “Ne po vazhdojmë të punojmë në koordinim me autoritetet ruse dhe ukrainase. Presim dhe shpresojmë për zhvillime pozitive në një kohë të shkurtër.”

Akar iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve në lidhje me përpjekjet për evakuimin e civilëve dhe të plagosurve turq dhe shtetas të tjerë të Ukrainës.

“Ne mund të ofrojmë mbështetje nga anijet për evakuimin e civilëve dhe shtetasve të plagosur turq dhe të tjerë në Mariupol nga deti”, tha ministri Akar kur u pyet për situatën e fundit.

“Ne po vazhdojmë të punojmë në koordinim me autoritetet ruse dhe ukrainase për të siguruar dërgimin e ndihmave humanitare në Ukrainë, si dhe evakuimin e sigurt të qytetarëve të vendeve të tjera, veçanërisht të qytetarëve turq. Ne presim dhe shpresojmë për zhvillime pozitive në një kohë të shkurtër”, deklaroi ministri Akar.

Kategoritë
BotaLajme