Turqit testuan me sukses një raketë balistike që arrin shpejtësinë 4400 kilometra në orë

Turqia testoi për herë të dytë raketën balistike Tayfun të prodhuar në vend. Të hënën është gjuajtur nga Riza në bregun e Detit të Zi.

Edhe pse raketa është deklaruar si me rreze të shkurtër, gjatë testimit të vitit të kaluar ajo fluturoi 561 kilometra në 456 sekonda.

“Kemi kryer me sukses një test të ri të raketës Tayfun”, tha kreu i koncernit të industrisë së mbrojtjes, Ismail Demir. Për shkak të rrezes së saj, raketa u lëshua në orën 6:44 të mëngjesit nga një vendndodhje pranë aeroportit Rize-Artvin.

Tashmë gjatë provës së parë tetorin e kaluar, raketa e kaloi kufirin prej 500 km për raketat balistike me rreze të shkurtër veprimi. Presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se rrezja mund të jetë edhe më e madhe, deri në 1000 km. Raketa lëshohet nga një lëshues celular.

Turqia e konsideron të rëndësishëm zhvillimin e raketave të veta balistike, sepse kjo i jep asaj epërsi. Vetëm një numër i vogël vendesh, si SHBA dhe Rusia, janë të afta të prodhojnë sisteme antiraketë.
Turqia ka zhvilluar një sërë armësh të reja vitet e fundit, nga automjetet e blinduara dhe obuset e deri te dronët. Raketa e vogël e lundrimit Čakir u testua më 12 maj kur u qëllua nga një dron Akinci nga një lartësi prej 7000 metrash.

Kategoritë
BotaLajme