U kap rob nga forcat ukrainase, nëna e ushtarit rus i drejtohet Putinit: Më kthe djalin

Nëna e një ushtari rus të kapur në Ukrainë tetë muaj më parë ka akuzuar Presidentin Vladimir Putin dhe Ministrin e Mbrojtjes Shoigu duke pretenduar se ata nuk po bëjnë asgjë për të kthyer djalin e saj, sipas mediave të huaja.

Iryna Chistyakova foli në konferencën e “Këshillit të nënave dhe grave të ushtarakëve”, duke treguar foton e djalit të saj Kyrylo.

“Ky është djali im dhe unë kam nevojë për të. Putin nuk ka nevojë për të, Shoigu nuk ka nevojë për të. Ata po rrinë ngrohtë në shtëpitë e tyre. Ata nuk janë në llogore dhe nuk janë të burgosur prej 8 muajsh në Ukrainë.

Iryna Chistyakova raportoi se Ukraina në fakt i shpëtoi jetën djalit të saj dhe agjentët specialë në Kiev i ofruan ndihmën e saj për të gjetur Kyrylo.

“Na ktheni fëmijët”, tha ajo. Gruaja udhëtoi nga Karelia në Donetsk, më pas në Mariupol, dhe më pas kaloi një javë në morgun e Rostov-on-Don pa e gjetur djalin e saj.

Vetëm pak ditë më parë ajo mori konfirmimin se ai ndodhej në Ukrainë.

Kategoritë
BotaLajme